Tehlike Çanları Çalıyor: Koronavirüs ‘den Sonra Dünyayı Bekleyen Yeni Tehlike

0
1083
TEHLİKE

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle ekonomi olumsuz etkilenirken, uzmanlar salgın sonrası meydana gelecek bir başka tehlikeye dikkat çekti.

Koronavirüs tüm dünyada etkisini sürdürürken, salgın sonrası senaryolar da konuşulmaya başlandı. İngiltere merkezli uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, korona virüs kaynaklı ekonomik çöküntünün 500 milyon kişiyi yoksullaştırabileceğini bildirdi. 

Dünya nüfusunun yarısına yakını

Avustralya Ulusal Üniversitesi ile Kings College London üniversitesinin araştırmasına atıf yapan kuruluş, küresel yoksulluğun 30 yıl sonra ilk kez artışa geçeceğini açıkladı. Araştırmalara göre, salgın sona erdiği zaman 7.8 milyarlık dünya nüfusunun yarısından yakını yoksulluk içinde yaşıyor olabilir.

Yeni bir sorun daha 

Yeni yoksullaşacak kesimin %40’ının Yakın Asya, Pasifik bölgelerinden olacağı, üçte birinin de Sahraaltı Afrika ve Güney Asya’da olacağı tahmin ediliyor. Ancak kısa vadede bütün dünyayı etkileyecek bir başka sorun var: Tarlalarda kalan ürünler ve yeni ürün ekiminin yapılamaması.

Birçok ülkede tarım ürünleri geride kalan aylarda tarlada çürüdü, halihazırda koronavirüs nedeniyle mevsimlik işçiler çoğunlukla sınırları aşamıyor.