Tarımda Cinsiyet Eşitsizliği Üretimin Önünü Kesiyor!

0
16

8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde tarımda cinsiyet eşitsizliğine dikkat çeken sektörün önde gelen kadın temsilcilerinden Aylin Kalafatoğlu, “Sektörde kadın ve erkekler, aynı haklara ve aynı ücretlere sahip olmalı. Tarımda Kadın Varsa Hayat Var” dedi.

Kadınların ekonomik, sosyal, kültürel alanda başarılarını anma ve destekleme amacıyla her yıl 8 Mart’ta kutlanan Dünya Kadınlar Günü ile toplumda cinsiyet eşitliğin ve kadın hakları konularına dikkat çekiliyor.

Tarımda Kadın Varsa Hayat Var!

Daha önce adı hiç duyulmayan aronya meyvesini Türkiye’ye ilk defa getiren kadın girişimci Aylin Kalafatoğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla tarımda cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekti.

Aylin Kalafatoğlu

Dünyada aronya konusunda uzman, sayılı Agronomist’ten biri kabul edilen Dr. Aronia Kurucusu Kalafatoğlu, tarım sektöründe erkek çalışanların kadınlara göre daha fazla ücret aldığının altını çizdi. Kalafatoğlu, şöyle devam etti: “Tarım sektöründe kadınlar, gelir, eğitim ve kaynaklara erişim konusunda maalesef erkeklere göre daha düşük olanaklara sahipler. Biz, bu eşitsizliklere karşı mücadelede etkili bir adım atmaya kararlıyız. Kadın çiftçilere yönelik eğitim ve bilinçlendirme programlarıyla, sektörde daha etkin görev almalarına olanak tanıyoruz. Kadın çiftçilerin daha etkili ve bağımsız bir şekilde çalışabilmeleri için verdikleri emeği değerli kılmak, sadece cinsiyet eşitliği için değil, toplumun genel kalkınması için de kritik bir öneme sahiptir. Kadınlara sağlanan destek ve fırsatlar, tarımsal üretimde adil ve sürdürülebilir bir geleceğin temelini oluşturacaktır.

Özellikle vurgulamak isterim ki, kadın çalışanlarımızın sayısı erkeklerden daha fazla, kadın eğitmenlerimizin olmasına özen gösteriyoruz. Ücret eşitliği prensiplerine sıkı sıkıya bağlıyız. Tarım sektöründeki cinsiyet eşitsizliğini azaltmak için yapılan değişiklikler, eğitim, bilinçlendirme ve politika düzeyinde atılan adımlar, daha adil bir toplumun inşasına katkı sağlayacaktır. Tarımda cinsiyet eşitliği sağlandığında, üretimde daha başarılı bir noktaya geleceğimize inanıyoruz. Biz bu amaca ulaşmak için kararlı bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz.”

Küresel Kalkınma Amaçları’nı benimseyip şirket vizyonunu oluşturduklarını belirten Aylin Kalafatoğlu, “Küresel Kalkınma Amaçları’na uyan nadir şirketlerden biri olarak sürdürülebilir bir dünya için çabamızı her geçen gün artırıyoruz. Yaptığımız çalışmalar ve benimsediğimiz kurallar ile daha pozitif ve kalıcı bir etki yaratmaya gayret gösteriyoruz.” diye konuştu.

 

 

Aylin Kalafatoğlu