Schär’ın Sertifikalı Çölyak Eğitimi Türkiye’de Bir İlk Oldu

0
280
colyak hastaligi

Glutensiz gıda markası Schär, hekim ve diyetisyenlere yönelik başlattığı sertifikalı Çölyak eğitimiyle Türkiye’de bir ilke imza attı. 25 Mayıs’ta başlayan ve 4 ay sürecek olan eğitimin katılımcıları, 28 Eylül’de düzenlenecek sınavın ardından sertifika alabilecek.

40 yılı aşkın süredir glutensiz gıda sektöründe hizmet veren ve özel beslenme ihtiyacı bulunan bireylerin yaşamlarını iyileştirmeye odaklanan Schär markası, düzenlediği sertifikalı Çölyak eğitimleriyle dikkat çekti. Türkiye’de bir ilk olduğu belirtilen ve hekim ve diyetisyenlere yönelik hazırlanan sertifikalı Çölyak eğitimi programı, 25 Mayıs’ta başlatıldı. 

Acıbadem Üniversitesi’nin koordinasyonunda yürütülen ve alanında uzman isimlerin konuşmacı olarak yer aldığı “Gluten ile İlişkili Hastalıklar ve Güncel Beslenme Yaklaşımları eğitimi, 4 ay boyunca devam edecek. 28 Eylül’de düzenlenecek sınavın ardından sertifika almaya hak kazanan sağlık profesyonelleri, 12 Ekim tarihinde açıklanacak. 

Başlattıkları eğitim programlarının çıkış noktasına ilişkin açıklamada bulunan Schär Türkiye Genel Müdürü Özgür Erdoğan, “Ülkemizdeki Çölyak hastalarının yaklaşık sadece yüzde 10’una teşhis konulabilmiş görünüyor. Çölyak hastası olduğundan habersiz binlerce insan, yaşadığı semptomlara geçici çözümler bulmaya çalışırken aslında yaşam kalitesini düşürüyor. Dolayısıyla tıbbi tanı oranlarını artırmak ve tedaviye diyet yoluyla tam uyumu sağlamak çok önemli. Biz de Schär olarak toplumda farkındalık yaratmanın, hekim ve diyetisyenlerle Çölyak konusunda iş birliği yapmanın elzem olduğu görüşündeyiz. Türkiye’de bir ilke imza atarak başlattığımız sertifikalı eğitim programlarıyla da önemli bir yol katedeceğimize inanıyoruz” dedi.

Dünyada her 100 kişiden 1’inin, Türkiye’de ise 250 bin ila 750 bin kişinin muzdarip olduğu Çölyak hastalığı, uzmanlar tarafından farkındalığın zayıf olduğu bir sağlık sorunu olarak nitelendiriliyor. Özellikle ülkemizde tanı alanların yalnızca yüzde 10’luk bir kesimi oluşturduğu tahmin edilirken bu alanda hastalara ve hekimlere yönelik farkındalık çalışmalarının artırıldığı görülüyor.

Çölyak hastalarına da eğitim veriliyor 

Schär, Çölyaklı bireylere yönelik online bir eğitim programı da düzenliyor. 16 Mayıs’ta başlayan ve 1 ay boyunca devam edecek olan eğitim programı; Prof.Dr.Murat Baş, Prof.Dr.Metin Başaranoğlu, Doç.Dr. Binnur Okan Bakır, Dr. Ferda Volkan Dr. Nükhet Ünsal, Dr. Ozan Sarıkaya, Dr. Pelin Ergün, Gıda Mühendisi Güler Atasoy ve Schär Türkiye Beslenme Proje Müdürü Uzm. Dyt. İrem Erdem tarafından yürütülüyor. Eğitimde Çölyak hastası olan yetişkinler, gebeler, ergenlik dönemindeki bireyler, ebeveynler ve okul çağı ve okul öncesindeki çocuklara yönelik önemli bilgiler paylaşılırken, katılımcılara glutensiz beslenme önerileri de veriliyor. Eğitime katılmak isteyen Çölyak hastaları, Schär’ın Instagram hesabı @scharglutensiz_tr üzerinden iletişime geçerek katılım linki alabiliyor.