İzmir’de Enginar Hasadına Başlandı

0
926
İzmir'de enginar hasadına başlandı

TÜİK verilerine göre, Türkiye’de 2019’da 39 bin 71 ton enginar üretildi. Toplam üretimin %35’inin karşılandığı İzmir, ilk sırada yer aldı.

Türkiye’nin enginar ihtiyacının önemli bölümünün karşılandığı İzmir’de hasat başladı. Ağustos ayının ortalarında toprakla buluşan enginarın hasadı ocak ayında başlıyor. Sabahın erken saatlerinde başlayan hasat, yağmura ve soğuk havaya rağmen gün boyu sürüyor.

Enginarlar İç Pazara Ve Yurt Dışına Gidiyor

Nisanın ortasına kadar hasadı devam eden enginar, iç pazarın yanında yurt dışına da satılıyor.

Tarlada Fiyatı 2.5-3 Lira

Tarlada adet başına fiyatı 2.5-3 liradan satılan enginar, geçen seneye göre artan rekoltesiyle üreticileri sevindiriyor.

“2021’de de üretmeye devam edeceğiz”

İzmir Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, Türkiye’nin kışlık sebze üretim merkezinin İzmir olduğunu söyledi.

İzmir de enginar hasadına başlandı #1

İzmir’de Enginar Üretimi En Fazla Çeşme’de

Kentte enginar üretiminin en fazla Çeşme ilçesinde yapıldığını anlatan Özen, ilçede turizmin yanında çok ciddi bir tarım potansiyeli olduğunu aktardı.

Özen, İzmir olarak 2020’de çok bereketli bir sezon geçirdiklerini belirterek, “Bitkisel üretimin bütün çeşitliliğinde çok güzel artışlar sağladık. Üreticimiz de 2020’de ürettiklerinin karşılığını büyük oranda aldı. 2021’de de inşallah üretmeye devam edeceğiz.” dedi.

Bölge Üreticileri Pazar Sorunu Yaşamıyor

Tarım ve Orman Bakanlığınca çiftçinin alın terinin korunması için Dijital Tarım Pazarının hayata geçirildiğini hatırlatan Özen, bölge üreticilerin pazar sorunu yaşamadığına işaret etti.

İzmir de enginar hasadına başlandı #2

Rekolte Yüksek

Enginar üreticilerinden İbrahim Çetin, yaklaşık 30 yıldır enginar ürettiğini, son yıllarda ürüne olan ilginin memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Çetin“Bu sene fiyatlardan memnunuz. Ancak salgın nedeniyle pazarların kapanması satışlarımızı etkiledi. Geçen sene verim çok azdı. Normalin altındaydı. Fakat bu sene iyi. Rekolte sevindirici.” diye konuştu.

Kaynak : www.ensonhaber.com