Fındık Rekoltesi Tahmini Alım Fiyatları Hasattan Önce Açıklanacak

0
1273
bakan Pakdemirli

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “İnşallah bu sene fındık alım fiyatları, sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yine hasat öncesi açıklanacaktır” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2020 yılı fındık rekoltesini 665 bin ton olarak öngördüklerini belirterek, “İnşallah bu sene fındık alım fiyatları, sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yine hasat öncesi açıklanacaktır” dedi.

Bir dizi inceleme ve temaslarda bulunmak üzere Ordu’ya giden Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Bolaman Projesi Tanıtım Toplantısına katıldı. Bakan Pakdemirli burada yaptığı açıklamada fındık rekoltesine de değinerek, 2020 yılı fındık rekoltesini 665 bin ton olarak öngördüklerini belirtti.

Karadeniz ve Ordu Fındık müstahsilinin, Cumhurbaşkanlığı sistemiyle birlikte TMO’nun üretici dostu fiyat politikalarından memnun olduğunun altını çizen Pakdemirli “Geçen yıl Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından hasat öncesi açıklanan fındık alım fiyatları üreticide büyük memnuniyetle karşılanmıştı.  Fındık rekoltesini belirlemek amacıyla, üretim yapan illerimizde “Fındık Rekolte Tahmin Komisyonları’nı” oluşturduk. Sahadaki fındık bahçelerini gezen komisyonlar, çotanakları sayarak önce ilçe, daha sonra da il rekolte tahminlerini belirlemiştir. Buna göre 2020 yılı fındık rekoltemizi, 665 Bin ton olarak öngörmekteyiz” açıklamasını yaptı. Ulusal ve uluslararası piyasaları da her gün takip ettiklerini belirten Bakan Pakdemirli İnşallah bu sene fındık alım fiyatları, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yine hasat öncesi açıklanacaktır. TMO da, bu konuda hazırlıklarını tamamladı. Ordumuza, Karadeniz’imize ve Ülkemize şimdiden hayırlı olsun” diye konuştu.

Çiftçimizin Geliri, Dekar Başına 900 Lira İla 1000 Lira Arasında Artacak

Proje ile havzada sel ve taşkınların olumsuz etkilerinin azaltılmasının ve topraklarının erozyondan korunmasının sağlanacağını vurgulayan Pakdemirli Sulama alt yapısının geliştirilerek, sulu tarım alanlarının arttırılması hedeflenmektedir. Böylece Çiftçimizin geliri, dekar başına 900 lira ila 1000 Lira arasında artacak. Dere ıslah çalışmaları, taşkın koruma tesisleri, göletler, içme suyu arıtma tesisleri bitirilecektir” dedi.

Konuşmasında Bolaman Projesinin sağlayacağı faydalara ayrıntılı şekilde anlatan Bakan Pakdemirli Bu proje Bolaman havzasının çehresini değiştirecek bir projedir. Orduyu ileriye taşıyacak, Allah’ın bu bölgeye bahşettiği güzellikleri, maviyi, yeşili koruyacak, insanları memleketine geri çağıracak bir projedir” değerlendirmesinde bulundu.