Bozcaada Caz Festivali’nde Metro Türkiye ile Lezzet Şöleni Yaşandı

0
253
Bozcaada Caz Festivali’nde Metro Türkiye ile Lezzet Şöleni Yaşandı

Bozcaada’nın ilham veren doğasında düzenlenen Bozcaada Caz Festivali sponsorluğu kapsamında Metro Türkiye, Wise Wine Local Selection Uzun Masa Tadımları ve Bağ Gezisi etkinlikleri ile gastronomi meraklılarıyla bir araya geldi.

26 ve 27 Ağustos tarihlerinde gerçekleşen etkinliklerde, Türkiye’nin ilk WSET sertifikalı eğitmenlerinden Cüneyt Uygur’un ve Bozcaada’nın en köklü bağcı ailelerinden Ahmet Talay’ın keyifli bağ bozumu sohbeti eşliğinde yerli üzümlerden hazırlanan Wise Wine Local Selection seçkisi, yerel peynir eşleşmesi ve keyifli bir müzik dinletisi ile birlikte tadıldı.

Bu yıl altıncısı düzenlenen Bozcaada Caz Festivali’nin sponsorlarından olan Metro Türkiye 26 ve 27 Ağustos tarihlerinde Wise Wine Local Selection Uzun Masa Tadım ve Bağ Gezisi etkinliklerini gerçekleştirdi. Wise Wine Local Selection Uzun Masa Tadım etkinliğinde yerli üzümlerden hazırlanan Wise Wine Local Selection seçkisinin tadımı için festivalciler, Türkiye’nin ilk WSET sertifikalı eğitmenlerinden Cüneyt Uygur ile K Bozcaada Revma’da bir araya geldi. Etkinlikte, özellikle ada ve çevresindeki üreticiler tarafından Vasilaki, Sıdalan, Karalahna gibi yerli üzümlerle üretilen ürünler, her biri için özenle eşleştirilmiş yerel peynirlerle deneyimlendi.

Bir diğer etkinlik olan Wise Wine Local Selection Bağ Gezisi’nde ise, yaz akşamını Bozcaada’nın serin havası ve güneşiyle bağda batırmak isteyenlerle bir araya gelindi. Sulubahçe Mevkii, Talay Bağları’nda gerçekleşen gezide, Wise Wine Local Selection ürünleri Cüneyt Uygur ve Bozcaada’nın en köklü bağcı ailelerinden Talay’ın ikinci kuşağından Ahmet Talay’ın keyifli bağ bozumu sohbeti ve müzik dinletisi eşliğinde tadıldı.  

30 yılı aşkın süredir yerli ürünün ve üreticinin destekçisi olan Metro Türkiye, tadım eşleştirmesi yapılan peynirleri yerel ve Coğrafi İşaretli peynirler arasından seçti. Trakya eski kaşarı, özel olarak büyütülen ve fenni yem tüketmeyen küçükbaş hayvanların sütünden hazırlanan Coğrafi İşaretli Divle Obruk peyniri, yağı alınmamış sütten hazırlanan ve uzun süre bozulmadan tazeliğini koruyan Coğrafi İşaret Adayı Kargı Tulumu ve ilk kez Osmanlı İmparatorluğu zamanında üretilmiş bir peynir türü olan Mihaliç peyniri de tadım menüsünde yer aldı. Metro Türkiye, festival katılımcılarına keyifli anlar yaşatırken, Wise Wine Local Selection ile Türkiye’nin 5 farklı bölgesine ve 35 üreticisine ait, her biri bulunduğu yöreden, iklimden, topraktan izler taşıyan yerel ürünleri sunarak, ülkemizin üzüm bağlarının tanıtımına da katkıda bulunmuş oldu.