Tezgahlarda Hamsinin Yerini Barbun Aldı

0
707
barbun

Balıkçılar, barbunun kilogram fiyatının 25 liraya kadar gerilediğini söyledi. Balıkçı tezgahlarında hamsi azalırken, bunun yerini barbun (barbunya) aldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı‘nın Karadeniz’de avlanan hamsilerde yasal avlanabilir boy uzunluğunun altındakilerin oranının artması nedeniyle hamsi avına 10 gün süreyle yasak getirmesi sonrası, tezgahlarda en çok barbun tercih edilmeye başladı.

Kilosu 25 liraya düştü

Bol avlanmasıyla barbunun kilogram fiyatı 25 liraya kadar geriledi. Az miktarda bulunan hamsinin kilogramı ise 40, kolyoz 25, çipura 60, levrek 70 liradan satılıyor.

Edirne Balık Pazarı balıkçılarından Feridun Bistren, Karadeniz ve Marmara’da balıkçı teknelerinin limanlara bol barbunya ile döndüğünü ve bu türün fiyatının düştüğünü söyledi.

Hamsinin alternatifleri

Tezgahlarda her bütçeye uygun balık olduğunu aktaran BistrenHamsinin alternatifi olarak barbun, kolyoz, levrek ve çupra var. Barbun akını var. Karadeniz’den gelen barbunlar var. Barbunun fiyatı uygun olduğu için vatandaşlar tercih ediyor. Aynı zamanda kolyoz akını da başladı. Normalde kilosu 35 lirayken 25 liraya düştü.”şeklinde konuştu.

Balıkçı Hamza Köksoy da barbunun fiyatıyla tezgahları şenlendirdiğini ifade etti. Köksoy, hamsideki av yasağının ilerleyen dönemde balığın bollaşmasını sağlayabileceğini dile getirdi.

Kaynak : ensonhaber