TARSİM Genel Müdürü Uyardı: “Sigortasız Tarım Olmaz”

0
972
tarsim-genel-muduru-antalya-ziyaret-750x375

TARSİM Genel Müdürü Serpil Günal, “Sigortasız tarım olmaz” diyerek, tarımda sigortanın önemine dikkat çekti.

Antalya’da dolu ve fırtına afeti yaşanan Kumluca ve Finike ilçelerinde üreticilerle bir araya gelen TARSİM Genel Müdürü Serpil Günal; “Sigortasız tarım olmaz” diyerek, tarımda sigortanın önemine dikkat çekti. Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü Serpil Günal, Genel Müdür Yardımcısı Tufan Özel ve beraberindeki heyet, 19 Ekim’de yaşanan dolu ve fırtına nedeniyle Antalya’nın Kumluca ve Finike ilçelerinde seralarda ve tarımsal üretim alanlarında meydana gelen hasarları yerinde inceledi ve bölge halkına geçmiş olsun dileklerini iletti.

TARSİM eksperleri ile görüştü

Antalya’daki programının ilk durağında, Tarım Sigortaları Havuzu eksperleri ile Kumluca’da bir araya gelen Günal, daha sonra sigortalı işletmelere ziyaretler gerçekleştirerek; hasar gören seralar ile tarımsal üretim alanlarında incelemelerde bulundu. Antalya Valisi Ersin Yazıcı ile hasar bölgesini ziyaret eden Günal; bölgedeki hasar tespit çalışmalarını en kısa zamanda tamamlamayı hedeflediklerini belirterek, şunları söyledi: “Geçtiğimiz günlerde Antalya’nın Kumluca ve Finike ilçelerinde etkili olan dolu ve fırtına, bölgede can ve mal kayıplarına yol açmış, seralar ve bitkisel ürünler zarar görmüştür. Bu durumu takiben, sigortalı üreticilerimizden 2 bin civarında hasar ihbarı alınmış ve sahadaki ekspertiz çalışmaları hızlıca başlamıştır. Titizlikle yürüttüğümüz ekspertiz sürecinin sonunda sigortalı üreticilerimize hasar ödemelerini en kısa zamanda yapacağız.

“Sigortasız tarım olmaz”

TARSİM tarafından Örtü Altı Kayıt Sistemi’ne (ÖKS) kayıtlı sera alanlarının sigortalılık oranı son bir yıl için Kumluca’da %68 Finike’de %52’dir. Bu yüksek orana rağmen; tarım sigortası olmadığı için dolu ve fırtına gibi doğal afetlerden dolayı mağduriyet yaşayan çok sayıda üreticimizin olduğunu üzülerek görüyoruz. Üreticilerimize tavsiyemiz, %67’ye varan devlet prim desteğinden faydalanarak; en kısa zamanda tarım sigortalarını yaptırmaları ve emeklerini beklenmedik risklere karşı mutlaka koruma altına almaları. Yaşanan her doğal afet sonrasında sigortası olmadığı için sıkıntıya düşen çitçilerimizi görmek bizi de çok üzüyor. Çiftçilerimize bu vesileyle tekrar iletmek istiyorum ki; emeklerinizin kolayca heba olmaması için, doğal afetlerde zarar görmemeniz, daha fazla üzülmemeniz için tarım sigortanızı yaptırın. Sigortasız tarım olmaz.”