Rize’de Gelişen Balık İhracatı İstihdamı Artırıyor

0
740

Rize ve Fındıklılı kadınların işlediği somon filetolar, dünyanın birçok köşesine satılıyor. İhracat arttıkça balıkları fileto haline getirmek için çalışan kadınlara her gün yenileri ekleniyor.

Rize İç Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Birliği Başkanı Hasan Kuzuoğlu, Fındıklı ilçesindeki somon çiftliğinde yaptığı açıklamada, ihracatta son 3 yıldır önemli atılım gerçekleştirildiğini, Türkiye’de yıllık 150 milyon dolarlık balık ithalatı yapıldığını, ihracatın ise 1 milyar dolar olduğunu belirtti.

“Salgına rağmen somon ihracatından önemli bir ekonomik girdi sağladık”

Rize’de 50 üyenin iç su ürünleri yetiştiriciliği yaptığını aktaran KuzuoğluDoğu Karadeniz İhracatçılar Birliği’ne üye olan şirketinin Rusya, Gürcistan, Polonya, Fransa, Hollanda, Beyaz Rusya, Kazakistan’a satış yaptığını kaydederek koronavirüs salgınına rağmen somon ihracatından önemli bir ekonomik girdi sağladıklarını söyledi. En fazla ihracatın 2020 yılında Rusya’ya gerçekleştiğine işaret eden Kuzuoğlu, şöyle konuştu:

“Balık ihracatı yıl sonunu 35 milyon dolarla kapatılacak”

“Rize ve Fındıklılı kadınların işlediği somon filetolar, dünyanın birçok köşesine satılıyor. Bu yıl bugün itibarıyla yaklaşık 28 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiş durumdayız. Bunun, yıl sonunda 35 milyon dolarla kapatılmasını hayal etmekteyiz. Türkiye’nin su ürünleri ihracatında 11. sıradayız. Türkiye’nin yedi şehrinde su ürünleri üzerinde iş yapıyoruz. Artık, Norveç, Kanada, Faroe Adaları gibi ülkelerde çiftlik kurma çalışmaları içerisindeyiz.”