Pitaya, Metabolizma Yaşını Gençleştiriyor, Akciğeri Temizliyor

0
999
pitaya_ejder_meyvesi

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve sahip olduğu pinen maddesi ile akciğeri temizleyen pitaya meyvesi, metabolizma yaşını da gençleştiriyor.

Bağışıklık sisteminin bir hayli önem kazandığı günlerde, besin değeri yüksek gıdalara olan talep giderek artıyor. Beslenme uzmanları tarafından ‘süper besin’ olarak adlandırılan pitaya meyvesi içerdiği protein, lif, karbonhidrat, C ve B vitaminleriyle doğal takviye desteği görevi görüyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ahmet Kaya; omega 3 ve omega 6 gibi doymamış yağ asitleri barındıran pitayanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğine, içerdiği pinen maddesi ile de solunum sistemini temizlediğine dikkat çekiyor.

Meyvenin özellikle pandemi sürecinde tüketilmesi gerektiğini belirten Ahmet Kaya, “Pitaya yüksek C vitamini oranı ile bağışıklık sistemini güçlendirirken, içindeki pinen maddesi ile solunum sistemini temizliyor. Bu özel meyve metabolizma yaşının gençleşmesine akciğerlerin temizlenmesine yardımcı oluyor.” ifadelerini kullandı.

“Pitaya kalp ve damar dostudur” 

Pitaya meyvesinin içeriğine ilişkin bilgi veren Beslenme ve Diyet Uzmanı Ahmet Kaya, “Ejder meyvesi, protein, lif ve karbonhidrat bakımından bir hayli zengindir. C ve B vitaminlerini de içeren meyve aynı zamanda Omega 3 ve Omega 6 gibi çoklu doymamış yağ asitlerini de barındırır. İçeriğindeki yüksek kalsiyum miktarı ile kemik gelişimine destek olur. Kan basıncını düşürme özelliğine sahip olan ejder meyvesi, yüksek tansiyon riskini önler. Likopen içeren bu meyve, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini de düşürür. Beslenme ve diyet listelerinde porsiyonuna uymak kaydıyla tüketimine müsaade edebiliyoruz. Bu özel meyvenin 1 porsiyonu yarım pitaya olarak kabul ediliyor. Tüketirken mutlaka porsiyon kurallarına uymak gerekir. Çünkü meyveler içeriğinde barındırdığı şekerden ötürü, aşırı tüketilmesi halinde kilo artışına vesile olabilir” bilgilerini paylaştı.

“Pinen ile akciğerleri temizliyor”

Pitayanın içerdiği pinen ile solunum yolunu temizlediğini açıklayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Kaya, Pitaya meyvesi içinde barındırdığı Pinen maddesi ile akciğerdeki katran ve toksin oluşumlarını çözüyor. Özellikle sigara içen bireylerin solunum yollarına fayda sağlıyor. Pinen maddesi pek çok mukoza (balgam) söktürücünün içeriğinde bulunuyor. Ejder meyvesiyle hem toksinleri temizleyebilir hem de hücre yenilenmesini hızlandırabilirsiniz.” dedi.

Pitaya meyvesin ile hazırlanan macun yüksek talep görüyor

Türkiye’de de üretilmeye başlanan pitaya meyvesi, Ar-Ge çalışmaları ile özel bir macuna dönüştü ve inovatif ihraç ürünleri arasına girdi. Girişimci Osman Özcan Kılıçaslan tarafından geliştirilen ejder meyveli macun iç ve dış pazarda yoğun talep görüyor. Ejder meyvesinden üretilen zengin karışımlı macunun Türkiye’de bir ilk olduğunu belirten Kılıçaslan, “Uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkardığımız marka tescilli ve patentli pitaya macunu iç ve dış pazarda yoğun talep görüyor. Amacımız; yüksek ihracat rakamlarına ulaşarak Türkiye ekonomisine katkı sağlamak.” şeklinde konuştu.