Patates Üreticisi, Belediyelerin Alımları İle Nefes Alacak!

0
1026
patates

Belediyeler, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın koordinasyonunda, doğrudan üretici ve üretici örgütlerinden patates alımlarına başladı.

Patateste yaşanan talep düşüklüğünden üreticilerin olumsuz etkilenmesi üzerine belediyeler; Tarım ve Orman Bakanlığı’nın koordinasyonunda, doğrudan üretici ve üretici örgünlerinden patates alımlarına başladı. İlk alımlar, patates üretiminin yoğun olarak yapıldığı ve doğal olarak depolandığı Niğde ve Nevşehir’de başladı. Dünyanın önemli patates üreticisi ülkelerinden biri olan ve kendi ihtiyacının üzerinde patates üreten Türkiye’de; 2019 yılında 4.979.824 ton olan patates üretimi, 2020 yılında %4,4 artış ile 5.200.000 tona yükseldi. Yeterlilik oranı %100’ün üzerinde olan ve 2020 yılında 124 bin ton patates ihraç edilirken, pandemi süreci sebebiyle otel, lokanta vb. toplu tüketim yerlerinde yaşanan talep daralması nedeniyle yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda satışlar geriledi.

Belediyeler patates alımlarına başladı

Tarım ve Bakanlığından yapılan açıklamada, üretimin geçen yıla göre artmasına karşılık yaşanan talep düşüklüğünün ülkemizdeki stok miktarını yükselttiğine dikkat çekildi. Açıklamada, şöyle denildi: “Bu durumun çiftçilerimizi olumsuz etkilememesi için Tarım ve Orman Bakanlığımızın yönlendirmesiyle Belediye Başkanlıklarımızca doğrudan üreticilerimizden ve üretici örgütlerimizden olacak şekilde alım yapılmaya başlandı. Belediyelerimizin yaptığı alımlar, patates üretiminin büyük ölçüde yapıldığı ve doğal şekilde depolandığı Niğde ve Nevşehir illerimizde başlatıldı. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığınca, yurtiçi ve yurtdışı patates piyasaları yakından takip edilerek ihracatı artıracak çalışmalar yürütülmektedir.” Kaynak : www.gidahatti.com