Organik Ve Zeytin Sektörünün İzmir’deki Buluşması

0
435
ekoloji izmir fuari

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından 26 – 29 Mayıs 2022 tarihlerinde düzenlenen 10. Olivtech Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı ile organik sektörünün Türkiye’deki tek ihtisas fuarı olan 11. Ekoloji İzmir Fuarı devam ediyor.

Üretici, ithalatçı, distribütör, şef, gıda sektörü profesyonelleri, şişe ve ambalaj üreticileri, makina üreticileri, zincir süpermarket alım heyetleri, zincir otel satın almacıları ve tüm sektörel ziyaretçilerin bir araya geldiği Olivtech Fuarı, fuarizmir C holünde; organik sertifikalı ürünlerin ve sektörün tüm paydaşlarının yer aldığı Ekoloji İzmir, fuarizmir B holünde gerçekleşiyor. Fuarlar kapsamında birçok ünlü ismin katıldığı söyleşiler ve yemek şovları devam ederken; zeytinyağı tadım alanı, Eko Pazar ve Türkiye ve Akdeniz’den katılacak küçük üreticileri dünya ile buluşturarak ülkenin ve İzmir’in marka değerini artıracak Terra Madre Anadolu fuarının tanıtım standı dikkat çekiyor.

Ekoloji İzmir Fuarı ile eş zamanlı 27 – 28 – 29 Mayıs tarihlerinde B ve C seminer salonlarında “4. Akdeniz İklimlerinde Organik Tarım”  uluslararası konferansı hibrit olarak düzenleniyor. Konferansta uzmanlar, üreticiler, akademisyenler ve sektörün diğer temsilcileri bir araya gelerek sektörün sorunlarını ele alarak geleceğine ışık tutuyor.  Almanya, Azerbaycan, Belçika, Danimarka, Fas, Hırvatistan, Hindistan, İran, İspanya, İtalya, İngiltere, Kırgızistan ve Yunanistan’dan alanında uzman kişilerin katıldığı konferansta, 16 oturum, 112 konuşmacı yer alıyor.

Ödüller sahiplerini buldu

10. Olivtech Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı’nda düzenlenen “IOC – UZZK Türkiye 2022 Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması Ödül Töreni”nde ödüller sahiplerini buldu.  Uluslararası Zeytin Konseyi (IOC) himayelerinde, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) tarafından düzenlenen yarışma; kamu, sivil toplum örgütleri, üniversiteler ve özel sektör iş birliği ile ülkemizde kalite alt yapısının geliştirilmesi, kalite algısının yaygınlaştırılması ve teşvik edilmesi için yarışmaya katılan en iyi duyusal özelliklere sahip natürel sızma zeytinyağlarını belirlemek amacıyla organize ediliyor. 

IOC-UZZK Türkiye Kalite Ödülü Natürel Sızma Zeytinyağı Yarışmasını kazananlarına ödülleri bir sertifika ve her bir kategori için altın, gümüş ve bronz madalya şeklinde takdim edildi.   Her kategoride, üç yarışmacı da mansiyon sertifikası aldı.

Hafif meyvemsi, orta meyvemsi yoğun meyvemsi kategorilere göre ödüllerin verildiği yarışmada; altın madalya alanlar; yoğun meyvemsilik kategorisinde Ticaret Ve Sanayi Kontuvarı T.A.Ş.’den Kristal Yağları,   orta meyvemsilik kategorisinde  Gizem Yağ San. Tic. Ltd. Şti.’den Gizem Olive Oil, hafif meyvemsilik kategorisinde Yeşilbaşak Olea Zeytin Ve Zeytinyağı Tar. Gıda’dan,  Yeşilbaşak Olea, olgun meyvemsilik kategorisinde ise, Ahmet Çakıroğlu Eka Zeytinyağı Ve Gıda İml. Tic.’den  Pirgion oldu.

Gümüş madalya alanlar; yoğun meyvemsilik kategorisinde Gülcü Yağ San. Tic. Koll. Şti.’den Gülcü, orta meyvemsilik kategorisinde Novavera Gıda Ve Tarım San. Tic. A.Ş.’den Nova Vera,  hafif meyvemsilik kategorisinde,  Zeytinseli Zeytincilik Hay. Gıda Tarım’dan. Zeytinseli, olgun meyvemsilik  kategorisinde   ise Meray Zeytincilik Tarım Gıda’dan Oleamea oldu.

Bronz madalya alanlar; yoğun meyvemsilik   kategorisinde, Garanti Zeytin Zeytinyağı San. Tic. Ltd. Şti.’den Revnak, orta meyvemsilik kategorisinde Oktav Tarım Ürün. İnş San. Ve Tic.’den Avilo,  hafif meyvemsilik kategorisinde  Pulathaneliler Gıda Pazarlama’dan Ashaf, oldu.

Mansiyon ödülü alanlar; yoğun meyvemsilik kategorisinde, Kağacık Kontinü Zeytinyağı Fabrikası’ndan Maze ve orta meyvemsilik kategorisinde ise,  İbrahim Mustafa Cömert’ten Cmrt Iv Kuşak oldu.

Oil Bar’da tadım

Geçtiğimiz fuarda büyük ilgi gören “Oil Bar” bu yıl da Olivtech Fuarı kapsamında hizmet veriyor. Fuara katılan firmaların zeytinyağlarının yer aldığı tadım alanında; ziyaretçiler Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin anlatımı ile farklı sıkım teknikleriyle elde edilen zeytinyağları deneyimliyor.

Sağlıklı Pazar

Düzenli olarak denetimlerin ve periyodik olarak gerekli analizlerin yapıldığı organik ürünlerden oluşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Eko Pazarı, fuar ziyaretçilerin uğrak yeri oldu. Ekoloji İzmir Fuarı kapsamında kurulan alanda, tamamen organik ürünlerden oluşan gıdadan kozmetiğe kadar birçok ürün yer alıyor. Eko Pazarı, hem organik üretim yapan üreticilere ürünlerini tüketiciye sunma hem de ziyaretçilere satın alma imkanı sağlıyor. Fuarlar Cumartesi (bugün) ve Pazar günü halka açık olurken, girişler ücretsiz olacak. Olivtech ve Ekoloji İzmir, 10.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.