NielsenIQ BASES ‘Top Breakthrough Innovation – Çığır Açan İnovasyonlar 2021’i açıkladı

0
1392
NielsenIQ-Unveils-BASES-2021-Top-Breakthrough-Innovations-Award-Winners-kobi-yasam-860x486

NielsenIQ BASES, ‘Top Breakthrough Innovation – Çığır Açan İnovasyonlar 2021’i açıkladı ve Türkiye’de listeye giren markalara ödüllerini verdi.

Dimes, Duru, Eti, Nestlé, Unilever, Ülker ve Yayla gıda, içecek, kişisel bakım ve ev bakımı kategorilerindeki inovasyonlarıyla ödüle layık görülen markalar oldu.

NielsenIQ BASES ‘Top Breakthrough Innovation – Çığır Açan İnovasyonlar 2021’i açıkladı
Doğru inovasyonla rafa çıkmayan ürünün başarı ihtimali yüzde 5’ten az

NielsenIQ BASES, ‘Top Breakthrough Innovation – Çığır Açan İnovasyonlar 2021’i açıkladı ve Türkiye’de listeye giren markalara ödüllerini verdi. Dimes, Duru, Eti, Nestlé, Unilever, Ülker ve Yayla gıda, içecek, kişisel bakım ve ev bakımı kategorilerindeki inovasyonlarıyla ödüle layık görülen markalar oldu.

ASES Çığır Açan İnovasyonlar’ın sadece bir ödül programı olmadığını, tüketim ve inovasyon trendlerine ilişkin bir pazar analizi de sunduğunu vurgulayan NielsenIQ BASES Türkiye Lideri Abdullah Aras, “Ürünün tüketiciyle rafta buluştuğu ilk anda, beklentileri tam anlamıyla karşılar nitelikte olması, günümüz dünyasında artık çok daha önemli.Doğru inovasyonla rafa çıkmayan ürünlerin yüzde 95’ten fazlası pazarda kalmayı başaramıyor. Türkiye’de hızlı tüketim pazarındaki büyümenin yüzde 25’i lansman ya da relansman ürünlerden geliyor. Kategori özelinde bir örnek vermek gerekirse, gıda kategorisindeki inovasyonlarda şeffaflık en önemli itici güç oldu. Tüketicilerin yüzde 79’u gıdada şeffaflığı 5 yıl öncekinden daha fazla önemsiyor” dedi.

Markaların inovasyonlarını ve bu inovasyonların hangi pazar dinamiklerine ve tüketim tercihlerine yanıt vererek başarıya ulaştığını görünür kılmayı amaçlayan Çığır Açan İnovasyonlar 2021, bir NielsenIQ iştiraki olan BASES tarafından açıklandı. Alanında lider ve küresel ölçekte tüm sektörler için güvenilir bir iş ortağı olan NielsenIQ BASES, şirketlere inovasyon yoluyla marka inşa etme, renovasyon, strateji ve en uygun koşullarda pazara çıkma konularında hizmet veriyor.

BASES, ileri seviyede öngörü sunan analizler, davranış bilimi, kendi veritabanı, uzman tavsiyeleri ve çevik dijital teknoloji platformları aracılığıyla marka başarısını uçtan uca en üst düzeye çıkarmaya destek oluyor. Bu yıl 10. kez yayımlanan BASES Çığır Açan İnovasyonlar 2021 kapsamında Türkiye’de gıda kategorisinde Eti, Nestlé, Ülker ve Yayla, içecek kategorisinde Dimes, kişisel bakım kategorisinde Unilever, ev bakımı kategorisinde Duru ödüle layık görüldü.

Doğru inovasyonla rafa çıkmayan yeni ürünlerin yüzde 95’ten fazlasının pazarda başarı sağlayamadığını belirten NielsenIQ BASES Türkiye Lideri Abdullah Aras, “Globale baktığımızda sosyal medya kullanıcılarının yüzde 54’ü satın alma kararı vermeden önce ürünleri araştırıyor, müşterilerin yüzde 32’si ise online tüketici yorumlarına baktığını söylüyor. Bu nedenle ürünün tüketiciyle rafta buluştuğu ilk anda, beklentileri tam anlamıyla karşılar nitelikte olması, günümüz dünyasında artık çok daha önemli. Bu yıl ki en çarpıcı bulgularımızdan birinin bu olduğunu düşünüyorum” dedi.

Pazar büyümesinin yüzde 25’i yeni üründen geliyor

İnovasyonunun yönünü belirlemede tüketicinin tercih ve alışkanlıklarının en önemli itici güç olduğunu vurgulayan Aras şunları ifade etti:
“Çığır Açan İnovasyonlar sadece bir ödül programı değil, tüketim ve inovasyon trendlerine ilişkin her yıl çok büyük yankı uyandıran da bir pazar analizi. Bu pazar analizini her yıl tüm dünyada gıda, içecek, kişisel bakım ve ev bakımı kategorilerinde yapıyoruz. Amacımız, hem global inovasyon trendlerini belirleyip hem de yerel özgünlükleri ortaya koyarak başarılı inovasyonların yolunu açmak. Türkiye’de hızlı tüketim pazarındaki büyümenin yüzde 25’i yeni ürünlerden geliyor.”

Tüketicilerin yüzde 79’u gıdada şeffaflığı eskisinden fazla önemsiyor

Çığır Açan İnovasyonlar 2021’e göre beslenmede sağlığa ve iyiliğe verilen önemin her geçen yıl artması, gıda sektöründeki inovasyonu da artırıyor. Tüketicilerin yüzde 79’u gıdada şeffaflığı 5 yıl öncekinden daha fazla önemsediklerini söylüyor. Sağlıkla ilgili kaygıların, önümüzdeki dönemde gıda tercihlerini etkilemeye devam edeceğini belirten Aras, “Tüketiciler ne yediklerini, yediklerinin nereden ve nasıl tedarik edildiğini, hayvanların zarar görüp görmediğini, çalışan sağlığının korunup korunmadığını, yerel üreticilerin desteklenip desteklenmediğini artık daha fazla merak ediyor, bu konularda daha fazla soru soruyor” dedi.

Her 3 kişiden biri en azından tek gıda rejimi yapmak, az şekerli ya da şekersiz, yağ oranı düşük, protein oranı yüksek ürünleri tercih etmek gibi yöntemleri kullanarak sağlıklarına dikkat etmeye çalışıyor.

Probiyotik, omega-3, kolajen ve bitki bazlı protein içecekteki yeni fırsat alanları
İçecek tercihinde tüketicilerin lezzeti ilk tercih sebebi olarak saydığını belirten Aras şunları söyledi:

“Tüketicilerin içecek kategorisindeki en büyük endişesi, yüzde 43 ile sağlıksız ürün. Bunu yüzde 37 ile ölçüsüz, aşırı ambalaj atığı, yüzde 34 ile yüksek fiyat takip ediyor. Sağlıklı beslenme konusunda bilinç düzeyi artarken tüketicilerin içeceklerde aradıkları fayda türü de beslenme ile vitamin ve minerallere doğru kayıyor. İçecekte yeni fırsat alanları probiyotik, Omega-3, kolajen ve bitki bazlı protein olarak görülüyor.”

Ev ve kişisel bakım ürünlerinde teknoloji destekli inovasyonlara ilgi artıyor

Pandemi birlikte tüketiciler, işlerini kolaylaştırmak veya kendilerini güvende hissettirmek için Ev bakım ürünlerinin bir tamamlayıcısı olarak teknolojiyi kullanmaya çok açıklar. Globalde her 10 tüketicinin 8’i, evde bakterileri yok edebilecekleri ya da takip edecekleri uygulama ya da cihazları kullanmaya açık olduklarını ifade ediyor.

Kişisel bakımda da teknoloji destekli inovasyonlar öne çıkarken, kişisel bakım ürünlerinin dijital ortamda satın alınmasının yanı sıra kişiselleştirilmesi ya da ürünlerin dijital olarak deneyimlenmesi gibi konularda teknolojinin kullanımı heyecan yaratıyor.

ÖDÜL ALAN MARKALAR
KATEGORİ MARKA
Gıda Eti
Gıda Nestlé
Gıda Unilever
Gıda Ülker
Gıda Yayla
İçecek Dimes
Kişisel Bakım Unilever
Ev Bakımı Duru