Koronavirüsle Birlikte Traktör Satışları Arttı İki Ay Sonrasına Randevu Veriliyor

0
670
TARIM MAKİNELERİ

Koronavirüs pandemisiyle çoğalan gıda ihtiyacı çiftçileri yeni yatırımlara yönlendirdi. Traktör satışları, geçen yıla göre arttı.

Otomobil pazarında yaşanan fiyat artışının, traktör piyasasını da etkilemiş olmasına rağmen taleplerin kesilmediğini vurgulayan İşadamı Yiğit Can, “2020 yılının başlarından bu yana traktör fiyatlarındaki artışın %30’u bulması dikkat çekiyor. 2019 senesinde 22 bin traktör satışı gerçekleşirken, bu sayı 2020 senesinde 42 bini bulmuş durumda. Otomobil fiyatlarında yılbaşından bu yana fiyat artışlarına karşın, traktörde bu oranın daha düşük olmasının ve traktörlere uygulanan bir Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) bulunmuyor oluşunun da alımda rolü büyük.

İkinci El Traktörlerde Kdv Oranı % 1 

Sıfır kilometre traktörler %8 oranında Katma Değer Vergisi (KDV) uygulanırken, ikinci el traktörde ise KDV oranı %1 olarak uygulanıyor. Traktör satışlarına yetişemediğimizden dolayı alıcılara, nisan ve mart ayı için randevu veriyoruz. 2019 senesine nazaran iki misli bir alım artışından bahsediyoruz. Bu çok ciddi bir rakam. Araç piyasasındaki büyük artışa nazaran, traktör piyasasının daha cebe uygun oluşu ve tabii ki ÖTV, KDV olayının da daha karlı oluşu alımı destekliyor. Şu an üretime yetişemiyoruz, randevuları iki ay sonrasına oluşturuyoruz.” İfadelerini kullandı. Kaynak : TARIMDANHABER