GIDAYA ‘TRAFİK IŞIĞI’ PROJESİ

0
1701

Türk Böbrek Vakfı, paketli gıdalara “Trafik Işıkları Modeli” projesiyle yiyecek ve içeceklerdeki tuz ve şeker miktarının düzeylerini göstererek, tüketicilerin daha sağlıklı seçimler yapmasına rehberlik etmeyi hedefliyor.

Türk Böbrek Vakfı, paketli gıdalardaki şeker ve tuz oranı konusunda tüketicilerin sağlıklı seçimler yapılması için “Trafik Işıkları Modeli” projesini hayata geçirdi.

Gıdalardaki şeker ve tuz oranını dikkati çekici hale getirmek için harekete geçen Türk Böbrek Vakfı, İrlanda Kalp Vakfı‘nın benzer bir çalışmasından ilham alarak başlattığı tuz ve şeker tüketimine uyarlanan projesiyle, yiyecek ve içeceklerdeki şeker miktarının düzeylerini göstererek, tüketicilerin daha sağlıklı seçimler yapmasına rehberlik etmeyi hedefliyor.

Trafik ışığı renklerinin gıda ambalajlarına uyarlanmasına dayanan projede, yiyeceğin veya içeceğin her 100 gramındaki tuz ve şeker içeriğinin miktarı vurgulanıyor. Buna göre, her 100 gramında 1,5 gramdan daha fazla tuz ile 22,5 gramdan daha fazla şeker bulunan gıdalar kırmızı renkle belirtiliyor. Kırmızı uyarı, söz konusu ürünün tüketilmemesi veya oldukça sınırlı tüketilmesi gerektiğine işaret ediyor.

Sarı renkli uyarı, her 100 gramında en az 0,3, en fazla 1,5 gram tuz ile en az 5, en fazla 22,5 gram şeker içeren gıdaları kapsıyor. Bu tür yiyeceklerin ve içeceklerin dikkatle tüketilmesi öneriliyor.

Yeşil renkli uyarı ise güvenle tüketilebilecek ürünleri içeriyor. Bu gruptaki gıdaların 100 gramında 0,3 gramdan daha az tuz ile 5 gramdan daha az şeker bulunuyor. Porsiyon başına sağlıklı miktarlarda tuz ve şeker içeren bu gıdaların da yine aşırı tüketilmemesi önemle hatırlatılıyor.

Firmalara etiketleme sistemine geçme çağrısı

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk

Projenin tanıtımı ve ilk uygulaması, Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Şube Müdürü Timur Tuğral, sporcu Hasan Yalnızoğlu ve ilkokul öğrencilerinin katılımıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal tesisinin trafik eğitim parkurunda yapıldı.

Etkinlikte tuz ve şeker miktarları ile gıdaların “uygun olanları” yeşil, “uygun olmayanları” kırmızı ve “dikkatli tüketilmesi gerekenleri” sarı trafik ışıkları ile uygulamalı gösterildi.

Timur Erk, etkinlikteki konuşmasında, vakfın böbrek sağlığının korunması ve kronik böbrek yetmezliğinin önlenmesi adına pek çok çalışma yürüttüğünü ve çeşitli projelere imza attığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Bu kez günümüzde yoğun olarak tüketilmeye başlanan ambalajlı yiyecek ve içecek içeriklerinin daha kolay anlaşılır olması ve kişilerde farkındalık oluşturulması adına harekete geçtik. Söz konusu proje etiketlerde özellikle tuz ve şeker miktarının ‘Trafik Işıkları Modeli’ ile belirtilmesini, fazlasının kırmızı, ortasının sarı ve azının yeşil olacak şekilde işaretlenmesini hedefliyor.”

Türkiye’deki çocuk obez nüfusun fazlalığına dikkati çeken Erk, “Türkiye’de 3 milyondan fazla obez var ve bunun 1,8 milyondan fazlası 0-18 yaş aralığında. Projemizi paketli yiyecek ve içeceklerden en çok etkilenen grup olan çocuklarla birlikte yapıyoruz. Toplum olarak geleceğimiz ve sağlıklı nesiller için çocuklara karşı sorumluluğumuz büyük, bu nedenle onlara daha fazla önem vermeliyiz.” diye konuştu.

Erk, proje için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na çeşitli ülkelerden örnekler gönderip öneri sunduklarını belirterek, ilgililerin bu yönde çalışmalarını başlattığını, vakfın projesiyle de bakanlığa destek olduklarını söyledi.

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Erk, “Umuyoruz ki söz konusu gıdaları üreten firmalar da gerekli duyarlılığı göstererek ambalajlarında bir an önce bu etiketleme sistemine geçer.” dedi.

 

AA / Fotoğraf: Yağmur Güzel