Çay Göçü Başladı, 50 Bin Üretici Bu Gece Yola Çıktı

0
992
çay göçü

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, corona virüs tedbirleri kapsamında seyahat kısıtlamasına takılan çay üreticisi beklediği memleketlerine dönüş izninin çıkmasının ardından hasat için çay göçü seyahat izin başvuruları sürüyor.

Şu ana kadar 4 ilde başvuru yapan ve sayılarının 50 bine ulaştığı öğrenilen çay üreticileri, saat 24.00’ten itibaren memleketlerine doğru yola çıktı.Doğu Karadeniz’deki Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde, 830 bin dekar alanda 1 milyon üretici aile tarafından yapılan yaş çay üretiminde hasat başladı.

Çay tarımında corona virüs tedbirleri kapsamında, sınır kapılarının kapatılması nedeniyle 40 bin yabancı uyruklu işçinin ülkeye giremeyecek olması, büyükşehirlerden gelmek isteyen üreticilerin de kente girişlerinin yasaklanması ile çay hasadı için bir süre önce işçi arayışı başladı.

81 İl Valiliğine Çay Üreticileri / Müstahsillerinin Seyahat Belgesi Konulu Genelge Gönderildi

İçişleri, Sağlık ile Tarım ve Orman Bakanlıkları koordinesinde 4 ilin valilikleri ve ilgili kuruluşların temsilcilerinin gerçekleştirdiği toplantılarda çay hasadı için üreticilere izin çıktı. Karar, önceki hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı.

Başvurular 50 bine ulaştı

Çay üreticileri, İçişleri Bakanlığı’na başvurarak, çay göçü için izin belgelerini almaya başladı. Doğu Karadeniz’de 4 ilde başvuru sayılarıyla 50 bine ulaşan çay üreticileri, bu gece yarısından itibaren memleketlerine doğru yola çıktı. Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun il sınırlarında ise önlemler artırıldı.

Başvurular e-Devlet Bakanlığımızın e-Başvuru ve Alo 199 Vefa Destek Sistemi Üzerinde Yapılabilecek  

Kent girişlerinde geniş güvenlik önlemleri alınırken, takviye polis, jandarma ve sağlık ekipleri görevlendirilecek. İl pandemi kurullarınca kent girişinde sağlık kontrolünden geçirilecek üreticiler, 1 hafta evlerinde karantinada kalacak.

Evlerinde kalanların temel ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek Grupları’nca karşılanacak. Marketlerden köy ve mahallelere servisler yapılacak. Kentte gelenlerden ayrıca en az 1 hafta yetecek gıdalarını beraberlerinde getirmeleri istendi.

30 bin kişi Rizeye geliyor

Öte yandan sayıları 50 bine yaklaşan üreticilerin yaklaşık 30 bini, Rize’ye gelmek için çay göçü başvurusu yaptı. Rize İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri de 3 günde 30 bin dolayında gelmesi beklenen üreticilere, günde yaklaşık 1700 yeni tip corona virüs (Covid-19) testi yapacak.