Bu 3 Besin Çocuk Gelişimi Üzerinde Etkili

0
805
bu_3_besin_cocuk_gelisiminde_etkili_h12899

Muz, nohut ve yer fıstığı yönünden zengin bir diyet olan bu 3 besin çocuk gelişimi üzerinde etkili.

Bu 3 besin yetersiz beslenen çocuklarda bağırsak bakterilerini iyileştiriyor ve büyümelerine yardımcı oluyor.

Amerikalı bilim insanları, 

  • muz
  • nohut ve 
  • yer fıstığı 
    yönünden zengin bir diyetin yetersiz beslenen çocuklarda bağırsak bakterilerini iyileştirdiğini ve büyümelerine yardımcı olduğunu tespit etti.


ABD’li bilim insanlarının Bangladeşli çocuklara yönelik yaptığı araştırmada muz, nohut ve yer fıstığının vücuttaki sağlıklı mikropları artırdığı ve çocukların gelişimine yardımcı olduğu sonucuna varıldı.
Araştırmacılar, öncelikle Bangladeşli çocukların sağlıklı bağırsaklarında bulunan başlıca bakteri türlerini inceledi, ardından da hayvanlarda hangi tür besin setlerinin bu bakteri türlerini güçlendirdiğini test etti.

Kemik, beyin ve vücut gelişiminde yardımcı oluyor

Araştırmacılar son olarak yetersiz beslenen 12 ila 18 aylık 68 bebek üzerinde çeşitli besinlerden oluşan diyet türlerini denedi. İçlerinde muz, soya, yer fıstığı unu ve nohutun bulunduğu diyet türünün

  • kemik büyümesi, 
  • beyin gelişimi ve
  • bağışıklık fonksiyonu ile bağlantılı bağırsak bakterilerini artırdığını tespit etti.


Çocukların gelişiminin yakından izlendiği araştırmada elde edilen sonuçların yetersiz beslenen çocuklarda kemik, beyin ve vücut gelişimine yardımcı olması bekleniyor.
Dünya Sağlık Örgütü, dünyada beş yaşın altında yaklaşık 150 milyon çocuğun yetersiz beslendiğini belirtiyor.

Çocuk Gelişimi

Çocuk gelişimi , doğum ve ergenliğin sona erdirilmesi arasında insanlarda meydana gelen biyolojik, psikolojik ve duygusal değişiklikleri içerir. Gelişim sırasında, bireysel insan bağımlılıktan artan özerkliğe doğru ilerler.