Z Kuşağı En Çok Domino’s’a Güveniyor!

0
281
Z kuşağı en çok Domino’s’a güveniyor

Beykoz Üniversitesi ve Türkiye İtibar Akademisi (TİA) tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen 2022 Gençlik Endeksi (G-250) Araştırması sonuçları açıklandı.

Kurum ve markaların itibarının, ürün – hizmet performanslarının, sağladıkları ekonomik ve sosyal faydanın 18-24 yaş arası genç kuşak ile ölçümlendiği araştırma sonucunda Domino’s, farklı sektörlerde faaliyet gösteren 250 marka arasında %68,2’lik skor alarak birinci sıraya yerleşti. 

Ülkemizin 79 iline yayılmış 607 şubesiyle batıdan doğuya tüm Türkiye coğrafyasına hizmetlerini ulaştıran Domino’s, Beykoz Üniversitesi ve Türkiye İtibar Akademisi (TİA) tarafından gerçekleştirilen 2022 Gençlik Endeksi (G-250) Araştırması sonucunda rüştünü bir kez daha ispatladı. Z kuşağı olarak tanımlanan 18-24 yaş gençlerin Türkiye’de en çok itibar ettiği, güvendiği ve tercih ettiği 250 markanın belirlendiği araştırma sonucunda Domino’s %68,2 skora ulaşarak birinci oldu. 

Gençlik Endeksi (G-250) araştırması, 18 Nisan 2022 ile 13 Mayıs 2022 tarihleri arasında CATI (Computer Assisted Telephone Interview) yöntemi kullanılarak 26 bölgeden rastgele  seçilen 18-24 yaş aralığındaki 4,863 kişinin aranması ile gerçekleştirildi. Araştırmada kullanılan anket altı ana bölümden oluşurken ilk bölümde sadece “Türkiye’nin en itibarlı şirketi” soruldu. İkinci bölümde itibarlı bulunan şirketin G-250 skorunun hesaplanmasında kullanılacak olan ‘tanıma’, ‘beğeni’, ‘güven’, ‘memnuniyet’, ‘sadakat’, ‘elçilik’, ‘gönüldaşlık’ ve ‘ilişki’ bileşenlerinin ölçümü için hazırlanan sorular yer aldı.  Anketin üçüncü bölümü, firmaların özelliklerini sorgulayan sorulardan oluştu. Dördüncü bölümde itibarlı bulunan şirket ya da marka ile ilgili haberlerin kaynağına ne kadar güvenildiği sorgulanırken, anketin beşinci bölümü önceden belirlenmiş olan sektörlerde katılımcıların en itibarlı şirketleri belirttikleri sorulardan oluştu. Son bölüm ise demografik özelliklerinin sorgulandığı sorulardı. Araştırmanın hata payının %95 güven düzeyinde ±%3,84 olduğu açıklandı.

Gençlerin en çok güvendiği ve tercih ettiği marka olmanın gururunu yaşadıklarını ifade eden Domino’s Türkiye Ceo’su Kerem Ciritci, “Beykoz Üniversitesi ve Türkiye İtibar Akademisi’nin büyük bir disiplin içerisinde gerçekleştirdiği bu araştırmadan çıkan başarılı sonuç bizim için çok önemli. Zira bu sonuç, bizim için Domino’s olarak başlangıçtan bu yana samimiyetle tesis etmeye çalıştığımız değere dayalı kültürün karşılığını almak demek. 25 yıldır fayda esasıyla toplumun her kesimine ulaşmak için çalışan Domino’s, yüzde 15,3 genç nüfusuyla Avrupa Birliği ülkelerinin çok daha üzerinde bir ortalamaya sahip Türkiye’nin gençleri üzerinde bu güveni inşa edebildiyse  geleceğe şimdiden uzanmış demektir. Samimiyet, güven ve fayda esası; inovatif, yeniliğe açık, dijitalleşmeye önem veren, kurumsal sosyal sorumluluk tavrı sergilen ve her kanaldan etkileşim kurabilen bir marka yapısıyla birleştiğinde ortaya çıkan şey tek kelime ile mutluluk. Nihai hedefi mutlu anları tüketicileriyle paylaşmak olan Domino’s ailesi olarak, bize bu gururu yaşatan gençlerimize sonsuz teşekkürler” dedi.