Yüksek Doz C vitamini Covid-19 Hastalığını İyileştiriyor Mu?

0
715
C VİTAMİNİ

GETAT alanında uzmanlığı olan Dr. Turanşah Tümer, yüksek doz C vitamininin Covid-19 hastalarının daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğunu söyledi.

C vitamininin hem corona virüsten korunma hem de daha hızlı iyileşmeye olan katkısı çok konuşuldu ve hala da konuşulmaya devam ediyor. GETAT (Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları) alanında uzmanlığı olan Dr. Turanşah Tümer, yüksek doz C vitamininin Covid-19 hastalarının daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğunu söyledi. C vitamini vücutta depolanır mı? C vitamini hangi besinlerde bulunur? C vitamini bağışıklığı nasıl güçlendiriyor? İşte cevabı…

Çin’in ardından tüm dünyaya yayılan ve bugün dünya genelinde 712 bin kişinin ölümüne neden olan corona virüs salgınının kesin tedavisi için çalışmalar sürüyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre Covid-19 için aralarında Türkiye’nin de olduğu 10’dan fazla ülkede toplam 165 aşı çalışması devam ediyor.

Aşı çalışmalarının yanında geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları (GETAT) uzmanlarından da açıklamalar geliyor. Son olarak GETAT Uzmanı Dr. Turanşah Tümer; “Araştırmalar, bağışıklık sisteminini güçlendiren ve hastalığa yakalanma riskini azaltan C vitamininin yüksek dozda verildiği takdirde Covid-19 hastalarının daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğunu gösteriyor.” dedi.

Bunun yanı sıra ozon terapi ve glutatyon takviyeleri ile de bağışıklık sisteminin güçlenmesi konusunda benzer olumlu yanıtlar alındığını belirtti.

“Bağışıklığı güçlendirici takviyeler tedavide olumlu yanıt veriyor” 

Corona virüs tedavisi hakkında pek çok bilgi olduğunun ancak kesin bir tedavi türünün belirtilmediğine dikkat çeken Dr. Turanşah Tümer,

Corona virüsün kesin tedavi noktasında henüz bir sonuç almamış olsa da Covid-19 ve benzeri pek çok kronik hastalıklara karşı vücut direncini ve bağışıklık sistemini güçlendirici alternatif tedavi yöntemleri belirlenmiştir.

Keza bizler de pandemi dönemi öncesinde yüksek doz C vitamini; ozon terapi ve glutatyon uygulamaları yaptığımız hastalarımızın bu dönemi daha az hasarla atlattıklarını söyleyebiliriz.

Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirici takviye karışımlar ile hastalık aşaması ve sonrasında vücudun tedavilere daha hızlı, olumlu yanıt verdiğini söylemek mümkün” şeklinde konuştu.

“C vitamini içeren besinler tüketin” 

Corona virüs tedavisindeki etkilerinin yanı sıra C vitamininin günlük olarak vücuda alınması gerektiğine de dikkat çeken Dr Turanşah Tümer; “Önemli bir antioksidan olan C vitamini, başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere birçok kronik hastalığa karşı koruyucu özelliğe sahiptir.

Ne var ki vücutta depolanmadığından her gün vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda tüketilmesi gerekir.

Bu noktada C vitamini kaynağı olan besinlerin günlük beslenme planının içerisine mutlaka dahil edilmesi önerilir.

Portakal, mandalina, greyfurt, kivi, ananas, çilek, limon, domates, kırmızı ve yeşil biber, roka, maydanoz, marul, taze kuşburnu, ıspanak, brokoli ve lahana başlıca C vitamini kaynakları olarak düzenli tüketilmeli” ifadelerini kullandı.