Yemekte Denge Eğitim Projesi’ne “Sürdürülebilirlik İletişimi” Ödülü

0
238
Yemekte Denge Eğitim Projesi’ne “Sürdürülebilirlik İletişimi” ödülü

Sağlıklı yaşam bilincinin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla Sabri Ülker Vakfı tarafından hayata geçirilen “Yemekte Denge Eğitim Projesi” bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Sürdürülebilir İş Ödülleri’nde “Sürdürülebilirlik İletişimi – STK” kategorisinde ödüle layık görüldü. 

Sabri Ülker Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile hayata geçirilen “Yemekte Denge Eğitim Projesi” 11. yılında Sürdürülebilir İş Ödülleri’nin “Sürdürülebilirlik İletişimi – STK” kategorisinde ödülün sahibi oldu.

“Toplumun sağlıklı yaşam bilincinin gelişmesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz”

18 Ekim 2022 Salı gecesi Fairmont Quasar’da düzenlenen törende ödülü Sabri Ülker Vakfı adına alan Vakıf Başkanı Talat İçöz; “Sabri Ülker Vakfı olarak bu yolculuğumuz, toplumun gıda, beslenme ve sağlıklı yaşam bilincinin gelişmesine katkı sağlamak, topluma bu konulardaki en doğru bilgiyi aktarmak ve bir referans noktası olmak hedefiyle 2009 yılında başladı. Bugüne dek gıdaya ve beslenmeye ilişkin araştırma, eğitim programları ve diğer girişimleri desteklemek misyonu doğrultusunda ulusal ve uluslararası düzeyde pek çok bilimsel çalışmaya destek verdik. 2011 yılından bu yana da Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile yürüttüğümüz Yemekte Denge Eğitim Projesi’nin layık görüldüğü bu ödül, doğru yolda olduğumuzu bize bir kez daha gösterdi. Kıymetli ödülümüzü, vakfımızın çalışmalarında emeği geçen tüm değerli bilim insanlarımız ve çalışma arkadaşlarım adına alıyor, sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.”

 7 milyon çocuğa ulaşıldı

Sabri Ülker Vakfı’nın hayata geçirdiği ve Türkiye’nin en kapsamlı farkındalık çalışması olan “Yemekte Denge Eğitim Projesi”, Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü iş birliğiyle 2011 yılından beri okul öncesi ve ilkokul öğrencilerinin sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmeleri amacıyla yürütülüyor. Hâlihazırda 21 ilde uygulanan ve her yıl daha büyük bir coğrafyaya yayılan bu önemli projede, 2011 yılından bugüne kadar 7 milyon çocuğa ulaşıldı.

Proje çalışmaları kapsamında ilkokul çağındaki çocuklara yeterli ve dengeli beslenmenin faydaları anlatılarak, ileriki yıllarda “sağlıklı beslenme bilinci ve farkındalığı olan yetişkinler” yetiştirilmesine katkı sağlanıyor. Çocukların sağlıklı beslenmeye ilişkin her türlü bilimsel bilgiyle donanarak, sürdürülebilir doğru beslenme alışkanlıkları kazanmasını amaçlayan Vakıf, Türkiye’de ilk kez Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’yle (FAO) bu konuda iş birliği yaptı. FAO ile yapılan iş birliği çerçevesinde 2022-2023 eğitim-öğretim yılı itibarıyla bu projeye FAO’nun materyalleri de ekleniyor.