Taze Meyve Sebze ve Mamul İhracatçıları Çifte URGE Projesiyle Uzakdoğu ve ABD’yi Radarına Aldı

0
1035
URGE

Taze meyve sebze ve mamul ihracatçıları çifte URGE Projesiyle Uzakdoğu ve ABD’yi radarına aldı.
Türk lezzetleri URGE projeleriyle Uzak pazarlara ulaşacak. Taze meyve sebze ve mamul ihracatçıları ithalatçılarla dijital ortamda buluşacak

Pandemi döneminde ihracatta ayakta kalan yaş meyve sebze ve mamul sektörleri hayata geçirecekleri iki Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi (URGE) Projesi’yle Uzakdoğu ve Amerika Birleşik Devletleri’ne ihracatlarını arttırmak için Covid-19 sonrasında çalışmalarına start verdi.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği tarafından Taze Kiraz, Üzüm ve Nar Ürünlerinde Hedef Pazarlar ve İşlenmiş Meyve Sebze Ürünlerinde Hedef Pazarlar başlıklarında yürütülen URGE projelerine katılan 32 firmaya iki grup halinde pandemi süresince önemi daha da belirginleşen internetten müşteri bulma ve internet üzerinden satış başlığı altında eğitim programı gerçekleştirildi.

Eğitim programının başlangıcında URGE Projesine katılan firma temsilcilerine seslenen Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, pandemi nedeniyle klasik, konvansiyonel pazarlama kanallarının kullanılamaz hale geldiğine işaret etti. Uçak, pandemi nedeniyle ihracatçı firmaların yeni ve efektif pazarlama kanallarına ihtiyaçları bulunduğunu, eğitim programını da bu ihtiyaca cevap verecek şekilde kurguladıklarını dile getirdi.

Uygulamalı eğitim verildi

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği tarafından sürdürülen iki URGE Projesi’nde bu ihtiyaca cevap verecek eğitim programları düzenlediklerini anlatan Uçak, “Covid-19 salgını nedeniyle internet aracılığıyla potansiyel müşterilere ulaşmak ihracatımızın sürdürülebilirliği için hayati öneme sahip. Firmalarımızın potansiyel müşteri bilgilerine ulaşabilmeleri için dijital pazarlama yetkinliklerinin arttırılmasına yönelik çalışmalar yapılması kaçınılmaz bir hal aldı. Dolayısıyla eğitimin zamanlaması ve kapsamı firmalarımız için büyük bir fırsat sunmuştur. Eğitim Kapsamında, İnternet Aracılığı ile Müşteri Bulma, Ticari İstihbarat Kaynakları, İnternet Üzerinden Doğru Tanıtım ve Pazarlama Stratejileri Geliştirme, Tanıtım ve Pazarlama Kanalları başlıkları başta olmak üzere kapsamlı bir bilgilendirme yapıldı ve örnek çalışmalar uygulamalı olarak gösterildi. Önümüzdeki süreçte bu eğitimin meyvelerini toplamayı ve 2020 yılı için belirlediğimiz 1 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Ticaret Bakanlığı’nın desteği ile sürdürülen; Taze Kiraz, Üzüm ve Nar Ürünlerinde Hedef Pazarlar ve İşlenmiş Meyve Sebze Ürünlerinde Hedef Pazarlar isimli URGE Projeleri kapsamında İhtiyaç Analizi Faaliyetlerini tamamladıkları bilgisini veren Başkan Uçak, analizler sonucunda her iki sektör için hedef pazarlar tespit ettiklerini ve URGE Projelerinin üç yıllık yol haritalarını oluşturduklarını anlattı.

Uzakdoğu, Amerika ve Afrika ortak hedef pazarlar

Taze Kiraz, Üzüm ve Nar Ürünlerinde Hedef Pazarlar URGE Projesi Hedef Pazarlar Projesi için hedef pazarlar, “Çin, Japonya, G.Kore, Hindistan, ABD, Kanada, Nijerya, Gana, Kenya, Endonezya, Singapur, Arjantin, İsrail, Şili ve Vietnam” şeklinde belirlenirken, İşlenmiş Meyve Sebze Sektöründe Hedef Pazarlar URGE Projesi’nin hedef pazarları, “Çin, ABD, Japonya, G.Kore, Singapur, Malezya, Endonezya, Rusya, G.Afrika, Hindistan, BAE, Avustralya, S. Arabistan, İsrail ve Meksika” şeklinde tespit edildi. Her iki URGE Projesinde Uzakdoğu, Amerika ve Afrika kıtasındaki ülkelere yoğunlaşıldı.

Eğitim Programına Taze Kiraz, Üzüm ve Nar Ürünlerinde Hedef Pazarlar

URGE Projesi Hedef Pazarlar Projesi’ne “AKAKAR TARIM ÜRN.GIDA NAKLİYE SAN.ve TİC.LTD.ŞTİ, AKGEDİK TARIM GIDA TURİZİM TAŞ. İŞ VE İŞGÜCÜ TEMİNİ SAN.TİC.LTD.ŞTİ, ALANATURA GIDA TEKSTİL İTH. İHR. SAN. TİC. LTD. ŞTİ, ALTUBAY GIDA TARIM ÜRÜNLERİ NAKLİYE AMBALAJ MALZEMELERİ SOĞUK HAVA DEPOSU İNŞAAT İTHALAT İHRACAT, AMİRAL YAŞ SEBZE MEYVE GIDA NAKL. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.,

BAŞAK TARIM ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş., CENA DIŞ TİCARET VE TARIM ÜRÜNLERİ SAN. A.Ş., FORM AGRO TARIM ÜRÜNLERİ ENERJİ SAN. TİC. A.Ş., GÜLEÇ GIDA SAN. TİC. LTD. ŞTİ., KARAALİ SENTETİK DOKUMA SAN. TİC. VE İTH. İHR. LTD. ŞTİ., MENKUR TAŞIMACILIK TARIM ÜRÜNLERİ SAN VE TİC LTD ŞTİ., NF TARIM ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. A.Ş., ORKİ KİRAZ VE TARIM ÜRÜNLERİ SAN. TİC. A.Ş, ÖZKEN GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ YAZILIM TİC. LTD. ŞTİ., UÇAK KARDEŞLER GIDA SERACILIK ULUS. NAK. PLASTİK SAN. TİC LTD. ŞTİ., YALICAN GIDA TAR.ÜRN.NAK.TUR.SAN.VE TİC. LTD. ŞTİ. ve YETİMLER TARIM ÜRÜNLERİ İÇ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ” firmaları katılırken, İşlenmiş Meyve Sebze Sektöründe Hedef Pazarlar URGE Projesi’nin eğitim programında;

“ARK KONSERVECİLİK YAPI İNŞ.TARIM ÜRÜNL.AMB.NAKL.GIDA DAN.HİZM.İTH.İHR.SAN.TİC.LTD.ŞTİ., EGE HAZIR YİYECEK DIŞ TİCARET LTD. ŞTİ., HİPP DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ, İNSUS DONDURULMUŞ GIDA ÜRÜN SAN. VE TİC. A.Ş., LİDYA KONSERVECİLİK MÜT.İNŞ.TUR.SAN VE TİC LTD ŞTİ, MARNUS GIDA TARIM SAN. VE TİC. A.Ş., MATEKS TARIM ÜRÜNLERİ GIDA ENERJİ SAN VE TİC AŞ., PACOVİS GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş., SANFORD GIDA TARIM İNŞ. TURİZM SAN. VE TİC. A.Ş., SARDES GIDA SANAYİ VE TARIM ÜRÜNLERİ TİC. İTH. İHR. LTD. ŞTİ., SCG GIDA İÇ VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ., YÜZYIL GIDA TURİZM TARIM HAYVANCILIK YEM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. ve ZUMDİECK KONSERVE DONDURULMUŞ GIDA A.Ş.” firmaları yer aldı.

Taze meyve sebze ve mamul ihracatı Covid-19’a rağmen artıyor

Covid-19 nedeniyle 2020 yılının ilk yarısında Türkiye’nin ihracatı %14,8’lik daralmayla 81 milyar dolardan 69 milyar dolara gerilerken, taze meyve sebze ve meyve sebze mamulleri ihracatı arttı.

Türkiye’nin taze meyve sebze ve mamulleri ihracatı 2020 yılının ilk yarısında %16’lık artışla 1 milyar 687 milyon dolardan, 1 milyar 958 milyon dolara çıkarken, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin 2020 yılı Ocak – Haziran dönemindeki ihracatı %16’lık artışla 375 milyon dolardan, 433 milyon dolara yükseldi.