Stres Azaltıcı 8 Yiyecek Ve Anti-Stres Çayı

0
911
stres

Diyetisyen Şevval Aksu stres anında stresi minimize edecek yiyecekleri nasıl tüketmeniz gerektiğini anlatıyor. Ayrıca “anti-stres çayı” tarifi yazımızda…

Günümüzde hayatın yoğunluğundan ve yaşadıklarımızdan aşırı stres yüklenebiliyoruz. Stresle başa çıkabilmek için bazılarımız aşırı yeme eğilimine yönelirken bazılarımızda stresliyken hiç yemek yiyemeyebiliyoruz.

Diyetisyen Şevval Aksu stres anında stresi minimize edecek yiyecekleri nasıl tüketmeniz gerektiğini anlatıyor.

1. Siyah Fasülye 

Siyah Fasulye

Yüksek miktarda magnezyum içermektedir. Magnezyum ise; merkezi sinir sisteminde büyük rol oynamakta ve vücut ile beynin rahatlamasını sağlamaktadır. Yapılan çalışmalarda magnezyum eksikliği ile stres ilişkili bulunmaktadır.

Yaptığınız çeşitli salataların içerisine ekleyebileceğiniz gibi et veya tavuklarınıza ekleyip sote yemek olarak tüketebilirsiniz.

2. Kinoa 

Kinoa

Diğer tam tahıllar gibi B vitamini açısından zengin bir besindir. B vitamini ise; beyin fonksiyonu,duygu durum ve stres yönetimi açısından kritik öneme sahiptir. Özellikle tiyaminin anksiyete seviyelerini iyileştirmede, pridoksinin ise; serotonin, GABA gibi anksiyeteye etkisi olan hormonlar üzerinde etkili olduğu bulunmaktadır.

Kinoayı tuzsuz bir şekilde haşlayarak salatalarda veya süt ve meyvelerle kahvaltıda rahatlıkla tüketebilirsiniz.

3. Yulaf 

Yulaf

Yulaf gibi kompleks karbohidrat tüketimi serotonin düzeylerinin arttırılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca içerdiği yüksek lifte kan şekerinizin hızlı pik yapmasını engellemektedir

Kahvaltıda sütle veya yoğurtla tüketebilirsiniz.

4. Kefir 

Kefir

Fermente süt ürünleri probiyotik alımı açısından en iyi kaynaklardır. Probiyotiklerde bağırsak bakterilerini iyileştirerek beyin- bağırsak ekseni yoluyla stresin düzelemesine fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda bağırsak florasının onarılması beyin serotonin düzeylerinin arttırılmasına yardımcı olmaktadır.

Haftada en az 3 gün kefir tüketmeyi ihmal etmeyin

5. Somon Balığı 

Somon balığı

İçerdiği omega-3 yağ asidi stres hormonlarının negatif etkilerinin azaltılmasında yardımcı olmaktadır.

Haftada en az 2-3 kez balık tüketmeyi ihmal etmeyin.

6. Kabak Çekirdeği 

Kabak çekirdeği

Stres ve anksiyeteyi azaltan çinko açısından zengin bir besindir. Yapılan bir çalışmada çinkonun GABA ve glutamat gibi nörotrasmitterler ile ilişkili olduğu bulunmaktadır.

Her gün 1 avuç ara öğünde tüketilebilir.

7. Yaban Mersini 

Yaban mersini

Yaban mersini ve diğer böğürtlegillerin içerdiği antioksidanlar ve diğer besin bileşenleri stres-kaynaklı serbest radikallerle savaşarak vücudun stres kaynaklı verdiği cevabı iyileştirmektedir.

Yaban mersini, ahududu veya böğürtleni en-az haftada 3-4 gün mutlaka tüketin.

8. Bitter Çikolata 

Bitter çikolata

Psikoaktif iyi hissettiren anandamit, rahatlatma ve öforik his sağlayan PEA benzeri birçok bileşen içermektedir. Aynı zamanda içeriğindeki magnezyumda aynı etkiyi vermektedir.

Günde %70-80 arası bitter çikolatayı ara öğünlerinizde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

ANTİ-STRES ÇAYI 

Anti-stres çayı

Malzemeler:

50 gr papatya

50 gr limon melisa

30 gr meyan kökü

20 gr yeşilçay

Yapılışı: Üstte yazan karışımı aktarda yaptırın ve bir miktar parçalattırın. 1 kupa sıcak suya 1,5 çay kaşığı gelecek şekilde 8 dk ağzı kapalı demleyin. Gece yatmadan 2-3 saat önce tüketebilirsiniz.