“Otun Şahı” Sarı Kantaron Hasadı Başladı!

0
970
sari-kantaron-hasadi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Tıbbi ve Aromatik Bitkileri Geliştirme Projesi kapsamında desteklenen sarı kantaron bitkisinin hasadına başlandı.

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Tıbbi ve Aromatik Bitkileri Geliştirme Projesi kapsamında desteklenen sarı kantaron bitkisinin hasadına başlandı.

Safranbolu’ya bağlı Yazı köyü Çay Mahallesi’nden Ali Alp, sarı kantaronun şifalı bir bitki olduğunu söyledi.

sarı kantaron bitkisi

Sarı kantaron: Endemik bitkiler içerisinde ‘otun şahı’

Sarı kantaronun dünyadaki endemik bitkilerin içerisinde otun şahı diye tabir edilen bir bitki olduğunu belirten Ali Alp, “Bu sarı kantaron bitkisinin stres ve depresyona iyi geldiğini, yağı ve kremi ile sedef egzama ve mantar hastalıklarını tedavi ettiğini biliyoruz” dedi.

Babası Ali Alp ile 20 yıldır şifalı bitkiler üzerine çalışmalar yaptığını belirten Hasan Alp ise, şimdiye kadar şifalı bitkileri doğadan topladıklarını, şimdi ise hibe olarak verilen fideler ile yetiştirdikleri söyledi. Hasan Alp, “İnanıyoruz ki insanlara şifa olacak. Bu işin şifa yönü kadar bir de ekonomik bir yönü var. Gerek doğal olarak gerekse bu tür yetiştiricilik ile ekonomiye kazandırılacak çok büyük bir pasta var. Dünyada bu pastanın büyük bir kısmını Çin alıyor. Türkiye’de bu konuda yapılacak çalışmalarla farkındalık oluşacak ve yetiştiricilik çoğalacak” diye konuştu.

Halk hekimliğinde kullanılıyor

Karabük İl Tarım ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık ise üretimi artırmak ve yeni çeşitler kazandırmak için çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Sarı kantaron bizim doğamızda yetişebilen bir ürün grubu. Bu kültürü almış ürünün formu tabii farklı. Farklı isimlerle adlandırılmakta. Bizim yürüttüğümüz ürün bir nebze de olsa diğerlerinden farklı bir ürün grubu. Mayıs ayı sonu itibari ile çiçeklenmeye başlıyor, Haziran ayının 15’i itibariyle de maksimum çiçeklenme seviyesine ulaşıyor sarı kantaronlarımız. Bu dönem tohumun olgunlaşmaya başladığı dönem. Hem tohumu hem yaprakları hem bitki gövdesi farklı partiküllerle değerlendirilerek, halk hekimliğinde kullanılabiliyor. Genel olarak aranan bir ürün grubudur. Biz o sebeple üreticilerimize bunu üretmelerini tavsiye ediyoruz. Özellikle sarı kantaron ekmek isteyen üreticilerimize il ve ilçe müdürlüklerimize bekliyoruz.”