Kahve Dünyası’ndan Dünya Çikolata Günü’ne Özel Evde Yapabileceğiniz Üç Enfes Çikolata Tarifi

0
857
Kahve Dünyası Tablet Çikolata
Kahve Dünyası Tablet Çikolata

“Hepimizin Ortak Noktası” Kahve Dünyası, çikolata mutluluğunu evde yaşamak isteyenlere birbirinden leziz tarifler sunuyor. En kaliteli kakaolar ile hazırlanan çikolataların arkasındaki formülleri üç farklı tarif ile çikolata severlerle paylaşan Kahve Dünyası, herkesin 7 Temmuz Dünya Çikolata Günü’nü kutluyor.

Kakao çekirdeklerinin Avrupa’ya ilk kez getirildiği 7 Temmuz 1550 tarihi, her yıl dünya genelinde Çikolata Günü olarak kutlanıyor. Çikolata mutluluğunu doyasıya yaşamak isteyen misafirlerine her zevke ve bütçeye uygun enfes seçenekler sunan “Hepimizin Ortak Noktası” Kahve Dünyası, Dünya Çikolata Günü’ne özel birbirinden lezzetli üç farklı tarifinin reçetesini çikolata tutkunlarıyla paylaşıyor. İşte, sadeliğiyle asaletini kanıtlayan lezzet klasiği Trüf çikolatadan çeşit çeşit içeriklerle hazırlanabilen tablet çikolatalara ve kahve ile çikolatanın buluşmasıyla ortaya çıkan kahveli spesiyal çikolataya kadar evde yapabileceğiniz üç özel çikolata tarifi…

Trüf Çikolata

Malzemeler

200 gram krema

40 gram bal

200 gram Kahve Dünyası Bitter Çikolata

70 gram tereyağı

20 gram toz fıstık

20 gram kakao

20 gram Hindistan cevizi

Hazırlanışı

Kremayı tencereye koyun, kaynamaya başlayınca balı ekleyerek tencereyi ateşin üstünden alın. Sıcak olan bu kremayı Kahve Dünyası Bitter Çikolatanın üzerine aşamalı olarak dökerek merkezden başlayarak karıştırmaya devam edin. Ganajın pürüzsüz olmasına dikkat edin. 40 dereceye gelen karışım üzerine küp küp doğranmış tereyağını ekleyerek dinlenmeye bırakın. Ortalama 20 gramlık toplar oluşturun. Çikolata toplarını bitter çikolata ile kaplayın. Daha sonra kakaoya, fıstık tozuna veya hindistancevizine bulayın.

Tablet Çikolata (100 gramlık)

Malzemeler

150 gram Kahve Dünyası Bitter Para Çikolata

150 gram Kahve Dünyası Sütlü Para Çikolata

50 gram krokan

50 gram patlayan şeker

30 gram fıstık

Hazırlanışı

Benmari usulü ile Kahve Dünyası Bitter Para Çikolata ve Kahve Dünyası Sütlü Para Çikolatayı temperleyin yani ön kristalleştirme işlemini gerçekleştirin. (Not: Sütlü çikolata için 29,5 derece, bitter çikolata için 35,1 derece en uygun temper dereceleridir.) Temperlediğiniz sütlü ve/veya bitter çikolatayı çikolata kalıbına doldurun. Üzerine istediğiniz malzemeyi serpin. (krokan, patlayan şeker, fıstık vs.) Ardından dolapta 30 dakika dinlenmeye bırakın. Çikolatanızı dolaptan aldıktan sonra ters çevirerek kalıptan çıkarın. Çikolatanızı serin ve kuru bir yerde 18 derecede muhafaza edebilirsiniz.

Kahveli Spesiyal Çikolata

Dolgusu İçin

200 gram Kahve Dünyası Bitter para Çikolata

100 gram krema

15 gram Kahve Dünyası Türk Kahvesi

Çikolata İçin

150 gram Kahve Dünyası Sütlü Para Çikolata

30 gram bademli draje

Hazırlanışı

Dolgu Maddesi Hazırlanışı

Öncelikle bir tencerede krema ve kahveyi ısıtın. 15 dakika kahvenin kremada çözülmesi için bekleyin. Başka bir yerde çikolatayı iri parçalar halinde kesin ve çırpma kabına alın. Kremayı tekrar ısıtın ve ısınan kremayı 3 aşamada çikolatanın üzerine ekleyip karıştırmaya devam edin. Hazırlamış olduğunuz ganajı oda sıcaklığında dinlenmeye bırakın.

Çikolatanın Hazırlanışı

Kahve Dünyası Sütlü Para Çikolatayı benmari usulü 29,5 derecede temperleyin. Temperlediğiniz sütlü çikolatayı çikolata kalıbına doldurun ve hemen ters çevirip içerisindeki çikolatayı dökün. Kalıp içinde bırakmış olduğunuz ince tabaka çikolatanın sertleşinceye kadar yaklaşık 20 dakika buzdolabında beklemesi çok önemli. Ardından daha önce hazırladığınız ganajları kalıplara doldurun ve tekrar dolapta dinlenmeye bırakın. Kalan çikolatayı kalıbın üzerine tekrar dökün ve fazlasını spatula ile alın. Çikolatalarınızı kalıptan çıkartın ve badem draje ile dekore edin. Hazırladığınız Kahveli Spesiyal Çikolatayı serin ve soğuk yerde 18 derecede muhafaza edin.