Dünya Gıda Ödülü’nü NASA iklim uzmanı Cynthia Rosenzweig kazandı

0
243
gida odulu nasa

Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi’nin (NASA) araştırmacılarından tarım ve iklim uzmanı Cynthia Rosenzweig Dünya Gıda Ödülü’ne layık görüldü

Bilim insanı iklim değişikliğinin gıda üretimi üzerindeki etkileriyle ilgili yenilikçi modellemesiyle 250 bin dolarlık ödüle layık görüldü. NASA ‘nın New York’taki Uzay Çalışmalar için Goddard Enstitüsü’nde kıdemli araştırmacı bilim insanı olarak çalışan Rosenzweig ayrıca Columbia Üniversitesi İklim Okulu’nda da kıdemli yardımcı araştırmacı görevini yürütüyor.

Bilim insanı, ABD Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen tören sırasında kazandığını öğrenmesi üzerine yaptığı açıklamada “İklim değişikliğini gıda sistemindeki sera gazı salımı sorununa değişmediğimiz sürece çözemeyiz ve direnöli sistemler geliştirmek için sıkı çalışmadığımız sürece gıda güvenliğini sağlayamayız” diye konuştu. Rosenzweig iklim dğişikliğinin etkilerini azaltacak gıda ve tarımsal sistemleri iyileştirme ihtiyacına odaklanmayı hedeflediğini belirtti.

ABD’li yetkililere göre geçen yıl dünya çapında 160 milyon kişi gıda güvensizliği yaşadı. Bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 19 artışa işaret ediyor. Küresel ısınma sebebiyle gıda üretiminin düşmesi bu sorunun temellerinden birini oluşturuyor.

Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Programı (DAO) dün yayımlanan raporunda geçen yıl 193 milyon kişinin açlıkla karşı karşıya kaldığını açıklamış ve bu durumun sebeplerini çatışmalar, ekonomik krizler ve iklim değişikliği olarak belirtmişti.

Rosenzweig çalışmasında çiftçilerin iklim değişikliğiyle nasıl başedebileceği ve tarımın daha da kötüleşmesinin nasıl önlenebileceği üzerinde çalışıyor.

Rosenzweig’ın da katkı verdiği yeni bir çalışmada küresel tarım-gıda sisteminin insan faaliyetlerinin yarattığı sera gazı salımının yaklaşık üçte birini oluşturduğu ifade edildi.

Tarım alanı açmak için temizlenen ormanlar nedeniyle açığa çıkan ya da emilemeyen karbon ve karbondioksit, tarla sürerken karbonun oksitlenmesi, gübre kullanımında oluşan azot oksidin atmosfere karışması, fosil yakıtla çalışan tarım araçlarının emisyonu ya da ineklerin saldığı metan gazı gibi gıda üretiminin birçok unsurunda sera gazı salınıyor.

Rosenzweig iklim değişikliğine adapte olabilmek ve emisyonu azaltabilmek için gıda üretimindeki bu emisyon sorununu gidermek için araştırmalarını sürdürüyor.

1085 yılında Kuzey Amerika’da iklim değişikliğinin gıda üretimini nasıl etkileyebileceğine dair ilk öngörülerini tamamlayan iklim uzmanı, küresel çapta iklim değişikliğini gıda üretimi ve tarımı etkilemeye başladığına dair ilk öngörüleri yapan bilim insanları arasında bulunuyor.

1986 yılında Nobel ödüllü Norman Borlaug tarafından oluşturulan Dünya Gıda Ödülü, gıda kalitesi ve ulaşılabilirliği konusunda çalışan bilim insanları ve diğer katkı verenlerin çalışmalarını takdir etmeyi amaçlıyor. Rosenzweig’e ödülü ekim ayında ABD’nin Des Moines kentinde düzenlenecek olan törende takdim edilecek.