Türk Gıda Ürünleri ABD’ye Dijitalden Pazarlanacak

0
605
Specialty Food Live Fuarı

Türk gıda ihracatçıları 1,5 milyar dolarlık ihracat hedefledikleri Amerika Birleşik Devletleri pazarında dijital pazarlamaya yoğunlaşarak hedeflerine ulaşacak.

Yıllık 160 milyar dolarlık tutarla dünyanın en büyük gıda ithalatçısı konumundaki Amerika Birleşik Devletleri’ni ‘Hedef Pazar’ olarak belirleyen Türk gıda sektörü 10-14 Mayıs 2021 tarihlerinde dijital ortamda düzenlenecek olan Specialty Food Live 2021 Fuarı’na 10 firmayla dijital ortamda katılacak. Ege İhracatçı Birlikleri’nin Türkiye Milli Katılım Organizasyonunu üstlendiği fuarda Türk firmaları dünyanın dört bir tarafından katılacak ithalatçılara Türk lezzetlerini tanıtacak. Türkiye’nin 2020 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne 970 milyon dolarlık gıda ürünleri ihraç ettiği bilgisini veren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, ABD pazarında konumlarını daha da güçlendirmek için Specialty Food Live 2021 Fuarı’na katılma kararı aldıklarını kaydetti. ABD/New York’ta düzenlenen Summer Fancy Food Show Fuarı’nın yaklaşık 25 yıldır Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu yaptıklarını hatırlatan Eskinazi, “Bu yıl pandemi nedeniyle fiziki fuarı düzenleyemedik. ABD pazarında varlığımızı Specialty Food Live 2021 Fuarı’na dijital ortamda katılarak sürdürmek istiyoruz. 10 firmamız bu fuarda Türk gıda ürünlerinin tanıtımını gerçekleştirecek. ABD pazarında 970 milyon dolar seviyesinde olan gıda ürünleri ihracatımızı 1,5 milyar dolara çıkarmak için tanıtım ve pazarlama çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

TURQUALİTY Projesi başarıyla devam ediyor

Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde yer alan 6 gıda birliğinin ABD pazarında Türk gıda ürünlerini daha etkin tanıtmak amacıyla güçlerini birleştirdiği TURQUALİTY Projesi’nin başarılı bir şekilde devam ettiğini dile getiren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, Las Vegas Üniversitesi William F. Harraf Turizm Otelcilik Okulu müfredatına Türk mutfağının ders olarak girmesini sağladıklarını belirtti. Türk lezzetlerini Amerikalı satın almacılar ve şeflere tanıtan “Hibrit Tadım Etkinlikleri” yaptıklarını anlatan Celep, “Pandemi yüzünden tanıtım çalışmalarımıza ara vermedik. Su ürünleri ve hayvansal mamuller, kuru meyve, zeytin ve zeytinyağı, meyve sebze mamulleri, hububat bakliyat yağlı tohumlar sektörlerinde gıda sektöründe satın alma süreçlerinde karar verici olan satın almacılar ve şeflere yönelik “Hibrit Tadım Etkinlikleri” gerçekleştirdik. Nisan ayının son haftasında bir influencer (sosyal medya fenomeni) grubunu İzmir’de ağırladık. Türk gıda ürünlerinin ABD pazarında daha fazla tercih edilmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu. 10-14 Mayıs 2021 tarihlerinde dijital ortamda düzenlenecek olan Specialty Food Live 2021 Fuarı’na katılacak firmalar ise;
  • TAT MAKARNACILIK SANAYİ VE TİC. A.Ş.,
  • FRUVE NATURALS GIDA PAZ. A.S.,
  • OBA MAKARNACILIK SAN.VE TİCARET A.Ş.,
  • SANEKS KURU INCIR ISL. VE TIC. A.Ş.,
  • POLS GIDA DIS TICARET AS,
  • EŞME KONSERVECİLİK GIDA VE TARIM ÜRÜNLERİ SAN. TİC. LTD. ŞTİ.,
  • ARDEN MAKARNA GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.,
  • ARI SUSAM SAN. VE TIC. A.S.,
  • T-AGRO ZİRAİ ÜRÜNLER MAKİNE GIDA SAN.TİC. LTD.ŞTİ. ve
  • FRESHBAK ORGANİK DOĞAL GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.”