Ramazanda Sindirim Sistemine Takviye Güç: Ham Bal

0
558
bal ihracatı

Ramazan ayında donatılan sofralar, hazım problemlerini attırıyor. 40 yıllık Bal ve Arı Ürünleri Uzmanı Ahmet Bağran Aksoy: “Ham balın içerisinde bulunan vitaminlerden özellikle B vitamini metabolizma için destekleyici bir unsur. Baldaki tüm vitamin ve minarelerden yararlanarak vücut direncinizi arttırabilir, midenizi rahatlatabilirsiniz. İşlem görmemiş ham balın metabolik stresi azalttığı belirtiliyor.” İfadelerini kullandı.

Artan hamur işi, şerbetli tatlı, kırmızı et gibi besinlerin tüketimi, sindirim zorluğu ve mide şişkinliği gibi problemlere ve dolayısıyla metabolik strese neden olabiliyor. Metabolik stresi önlemek veya azaltmak için özellikle pastörizasyon işlemi görmemiş ham balın tüketilmesi tavsiye ediliyor. İftar ve sahur öğünlerinde yemeğe başlamadan önce 2 tatlı kaşığı ham bal, hazmı kolaylaştırıyor ve mideyi rahatlatıyor.

“Mide sorunları yaşayanlar iftarını bir bardak ballı su ile açabilir”

Bal Uzmanı Ahmet Bağran Aksoy, “Ramazan ayında sofralarımızdan balı eksik etmememiz gerekiyor. Ramazan’ın gelmesiyle artan hamur işi, şerbetli tatlı, kırmızı et gibi besinlerin tüketimi, sindirim zorluğu ve mide şişkinliği gibi problemlere ve dolayısıyla metabolik strese neden olabiliyor. Mide sorunları yaşayanlar için iftarın bir bardak ballı su ile açılması mideyi rahatlatır. Ayrıca iftar ya da sahur yemeğine başlamadan önce bir yemek kaşığı balın su ile karıştırılıp içilmesi hem mideyi yemeğe hazırlayacak hem de baldan alınacak antioksidanlar sayesinde midenin kuvvetini artırmaya yardımcı olacak. İster ılık suyla, isterseniz çayınızın içine, ya da peynir, pide ile beraber balı rahatlıkla 1 veya 2 yemek kaşığına kadar tüketebilirsiniz.” dedi.

“Bal tokluk hissi veriyor”

Balın sindirimi kolaylaştırıp metabolik stresi azalttığını vurgulayan Etabal Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bağran Aksoy, “Ramazanda özellikle uzun süre aç kalmaktan dolayı mide bir anlamda kendisini dinlenmeye çekiyor ancak iftar sofralarında ağır yiyeceklerin bir anda tüketilmesi çeşitli sindirim sistemi rahatsızlıklarını beraberinde getirebiliyor. Bal, sindirimi kolaylaştıran bir besindir. Ayrıca karaciğerden toksinlerin temizlenmesine de yardımcı olur. Balın, metabolik stresi azaltması sayesinde sahur nedeniyle değişen uyku düzenimizi yoluna koyma özelliği de bulunuyor. Genel olarak Ramazan’da tatlı tüketmeyi severiz. Bal, doğal tatlandırıcı özelliğiyle bu ihtiyacımızı sağlıklı bir şekilde karşılamamızı da sağlıyor.” açıklamasında bulundu.

Ramazana özel tüm arı ürünlerinin birleşiminden elde edilen özel kür

Doğanın mucizesi olan arıların tüm nimetlerinden sonuna kadar faydalanmak için vücudu zırhlayan özel bir kür geliştirdiğini ifade eden 40 yıllık Arı Ürünleri Üreticisi Aksoy, “Çok güçlü bileşenlerden oluşan polen, propolis ve arı sütünü, bala ölçüyle ve dikkatle ilave ediniz. Bal haricindeki arı ürünleri kuvvetli tesire sahiptir ve doğru miktarda eklenmelidir bilgilerini paylaştı ve kürün tarifini verdi.

Vücudu Zırhlayan Kür

• 500 gram ham bal,

• 100 gram polen,

• 100 gram arı sütü

• 20 gram propolis

Tüketim şekli;

Karışım kürünüzü hazırladıktan sonra sabahları kahvaltıdan önce bir tatlı kaşığı, akşam yatıdan evvelde bir tatlı kaşığı tüketebilir, gün boyu vücudunuzu zırhlayabilirsiniz. 4 yaş ve üstündeki çocuklara yarım tatlı kaşığı şeklinde verilebilir. Yetişkinler günde 1-2 tatlı kaşığı rahatlıkla tüketebilir..