Metro Türkiye, Ramazan’da Da Gıdada Taklit ve Tağşişe Dikkat Çekiyor

0
6441
“Umut” dolu yeni yıl sofraları için ihtiyacınız olan her şey Metro Türkiye’de!

Tarım ve Orman Bakanlığı verilerine göre gıdada en çok taklit ve tağşiş ise et ve et ürünleri, bitkisel yağ, margarin ve süt ve ürünlerinde yapıldı. 

Günümüzde sağlıklı ve güvenli gıdanın önemini gittikçe artıyor. Özellikle gıda alışverişinin daha da arttığı Ramazan ayında en çok tercih edilen gıda ürünlerinde taklit ve tağşişe karşı mücadele de hem tüketicinin sağlığını hem de cebini korumak açısından büyük önem kazanıyor. Hileli gıda üretenlerin sıklıkla başvurduğu yöntemlerden olan taklit ve tağşiş, ürünlerin besin değerini ortadan kaldırırken tüketicilerin sağlığı ve bütçeleri için ciddi bir sorun da teşkil ediyor. Bu ürünleri satın alan tüketiciler sağlıklı beslenmek bir yana aslında sağlıklarından oluyor; aldıkları ürün paralarını ödedikleri ürün olmadığından da maddi açıdan zarara uğruyorlar.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kamuoyu ile paylaşılan sonuçlara göre; 2014 yılından 2020 yılına kadar gıdada en çok taklit ve tağşiş et ve et ürünleri, bitkisel yağ, margarin ve süt ve ürünlerinde yapıldı. Bakanlık tarafından açıklanan son 6 yıllık verilere bakıldığında toplam 3.142 ürün ile ilgili taklit ve tağşiş tespit edildi. Gıdalarda yapılan hilelerin insan sağlığına ve bütçesine ciddi şekilde zarar verdiği gerçeğinden yola çıkan ve 30 yıldır gıda güvenliği konusunda sektörde öncü çalışmalar gerçekleştiren Metro Türkiye de taklit ve tağşiş ürünleri tespit etmek amacıyla yıl boyunca et, bal, meyve-sebze gibi tüm gıda ürünlerinde analiz çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor.

 

2021 yılında Ramazan’da en çok tüketilen ürünlerde öncelikli olarak bu analizlerini tamamlayan Metro Türkiye; bu kapsamda 17 ürün grubu, 137 ürün çeşidinde toplam 274 üründe 84 parametreye göre analizleri yapılmış ve sadece sonuçları uygun, sağlıklı ve güvenilir ürünleri reyonlarında müşterilerine sunuyor. Analize giden bu ürünler içerisinde sucuk, köfte, sosis, salam gibi et ürünlerinden peynir, yoğurt, tereyağı, süt ürünlerinden bal, zeytinyağı, tahin, pekmez, kahve, çay gibi daha birçok gıda ürünü yer alıyor

 

“Müşterilerimizi gıdaların izini sürmeleri için bilgiyle de besliyoruz”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Metro Türkiye Satın Almadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Alkaç,

“Metro Türkiye olarak her zaman tüm analizlerden geçmiş güvenilir gıdalar sunmak konusunda büyük hassasiyet gösteriyoruz. Tüketicilerimizin sağlığını korumak, haksız ticareti önlemek ve sürdürülebilir gıda çalışmalarını desteklemek amacıyla da gıda kalitesi ve ürün güvenliği konusunda da çalışıyoruz. Yüzde 100 gıda güvenliği hedefiyle 30 yılda 189 bin analiz gerçekleştirdik. Analiz çalışmalarımız kapsamında Ramazan ayında da en çok tüketilen ürünlerde analiz çalışmalarını öncelikli olarak tamamladık.

Tüketicilerin gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilmeleri için et, bal, meyve-sebze gibi tüm gıda ürünlerinde analizlerimiz yıl boyunca da devam edecek. Gıda güvenliğinde taklit ve tağşişe karşı mücadele ederken izlenebilirlik konusunda da gerçekleştirdiğimiz ilklerle sektörde öncü oluyoruz. ‘Tabağında ne var?’ hareketimizle et, balık ve baldan sonra tüm meyve ve sebze ürünlerinde de yüzde 100 izlenebilirlik sağlıyoruz. Müşterilerimize ‘Gıdaların izini sür, bilgiyle beslen!’ diyerek tabaklarında ne olduğunu şeffaflıkla öğrenebilecekleri çözümler sunuyor, bu konuda da konunun uzmanları ile birlikte toplum genelinde farkındalığı artırmayı amaçlıyoruz. Tüketiciler, taklit ve tağşiş analizlerimiz ve izlenebilirlik çözümlerimiz sayesinde Ramazan’da da tüm gıda ürünlerimize gönül rahatlığı ile ulaşabilir; tabaklarında ne olduğunu gerçekten bilerek bu ürünlerimizi tüketebilir.” dedi.

 

Uzun yıllardır taklit ve tağşişe karşı mücadele ediyor

Gıda ürünlerinde uzun yıllardır taklit ve tağşişe karşı çalışmalar yapan Metro Türkiye; bu konuda dünyada ve Türkiye’de yapılan önemli kontrol ve denetim mekanizmalarından, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın taklit ve tağşiş konularında yaptığı çalışmalardan yola çıkarak sektörde bir ilki gerçekleştirerek 2016 yılında gıda tağşiş ve taklit açısından potansiyel olabilecek tüm gıda ürün gruplarını masaya yatırdı. Böylelikle risk analizi ile tağşiş ve taklit analiz parametreleri yaparak gıda ürünlerinin tağşiş haritasını oluşturdu.

Çalışma kapsamında 92 ürün grubunda, 720 farklı ürün çeşidinde 375 parametrede analiz çalışmalarını düzenli olarak yapmaya devam eden Metro Türkiye; bazı analizleri Türkiye’de yaptırırken bazılarını ise yurt dışına göndererek analiz süreçlerini yürütüyor. Metro Türkiye’nin 2017 – 2020 yılları arasında tağşiş kapsamında yaptığı ürün analizi ise yaklaşık 4.000’i buluyor. En fazla uygunsuzluk tespit edilen ürünler arasında bal, et ve süt ürünleri yer alırken Metro Türkiye; hem gıda güvenliği kriterlerine uygun hem de tüketiciye doğru ürünleri sunabilmek açısından tağşiş içermeyen ürünlerini reyonlarına koyarak tüketicilerin gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilmelerini de mümkün hale getiriyor.