La Lorraine Lezzetleriyle Sağlıklı Sahur ve İftarlar

0
859
La Lorraine

Sağlıklı bir şekilde kan şekerini düzenlemeye destek olacak lezzetli La Lorraine tam buğday ve çavdarlı Usta İşi Ekmek ürünleri sizlerle buluşuyor.

Ramazan ayında hem sağlıklı beslenmek hem de lezzetli sofralar hazırlamak mümkün. Ramazan ayına özel beslenme düzeni içerisinde günlük besin ihtiyaçlarınızı karşılarken, sağlıklı bir şekilde kan şekerini düzenlemeye destek olacak lezzetli La Lorraine tam buğday ve çavdarlı Usta İşi Ekmek ürünleri sizlerle buluşuyor.

Sahurda ve iftarda kuyruk beklemenize gerek kalmadan, evinizde sıcacık pişirebileceğiniz La Lorraine Ramazan pidesi ile sofralarınıza hem lezzet hem de sağlık getirin. Sıcacık olarak MFırın reyonlarında bulabileceğiniz gibi, donuk olarak da alabileceğiniz el değmeden üretilmiş La Lorraine Ramazan pidesi ekşi maya ile üretilmiştir. Ekşi mayanın düzenli olarak tüketimi bağırsak sağlığınıza destek olur, sindirimi kolaylaştırır.

İftar ve sahurda doğru beslenmenin püf noktalarını deneyimli beslenme danışmanı Diyetisyen Canan Aksoy açıklıyor

Ramazan ayında oruç tutup ibadet edilen bu süreçte sağlıklı beslenmeye dikkat edilmesi gerekiyor. Uzun süreli açlık ve susuzluk yaşanılan bu dönemde sahurda ve iftarda sağlıklı beslenerek vücudun su dengesini korumak en önemli unsurlar arasında yer alıyor.

Diyetisyen Canan Aksoy, Ramazan’a yönelik ideal beslenme önerilerini şöyle özetliyor: “ilk olarak “Sahuru nasıl yapmalıyız’’ bundan bahsedelim. Sindirimi zor olmayan, hafif besin gruplarını tercih etmeye çalışırsanız sonrasında hazımsızlık ve uyku problemi yaşamazsınız. Kahvaltılıklar, sandviç, sebze yemekleri, yoğurt, çorba gibi sağlıklı alternatifler idealdir. Sahur saatinde çok yağlı ve tuzlu besinlerden de uzak durulması gerekiyor. Kızartma gibi sağlıksız pişirme yöntemleriyle pişirilen besinler susuzluk hissini artırır. Hepimiz için protein alımı önemlidir. Çünkü proteinler tokluk süresini uzatır ve gün içindeki enerji dengesi için de gereklidir. Bu nedenle kişinin kalp damar rahatsızlığı yoksa her gün bir adet yumurta yemesi önerilir. Bir diğer önemli nokta da karbonhidrat alımıdır. Sahurda protein ile birlikte alınan sağlıklı karbonhidratlar kan şekerini dengede tutar, açlık hissini bastırır, kan şekerini dengelediği için tokluk süresini uzatır. Böylelikle gün içinde kullanılmak üzere vücuttaki karbonhidrat depoları dolar. Enerjisiz kalmamak ve yorgunluk hissini azaltmak için sağlıklı karbonhidrat şarttır.”

La Lorraine lezzetleriyle sağlıklı sahur ve iftarlar

Nedir peki bu sağlıklı karbonhidratlar? Aksoy özelikle tam buğday ekmeği, tam çavdar ekmeği ve tam tahıl ürünlerinin sahurda tüketebileceğiniz sağlıklı karbonhidratlar arasında yer aldığını vurguluyor. La Lorraine’in zengin ekmek çeşitleri sahur ve iftar sofraları için ideal. La Lorraine tam buğday ekmeğiyle hazırlayacağınız yumurtalı bir sandviç ve yanında ayran. Tek başına sahur için sağlıklı bir öğün yerine geçerek sizi hem doyurur hem de sağlıklı beslenmenize yardımcı olur. La Lorraine tam çavdar ekmeği de iftar ve sahur öğünlerinde sağlıklı bir eşlikçi olarak öne çıkıyor. Pilav, makarna ve benzeri kilo kontrolünü aksatabilecek besinler yerine çavdar ekmeğinden alınan sağlıklı karbonhidratla dengeli bir karbonhidrat alımı sağlayabilirsiniz.

La Lorraine tam buğday ve çavdar ürün gruplarını öneren Aksoy: “Eğer kahvaltı değil de yemek yemeyi tercih edenlerdenseniz, öğünlerinizde ekmek tüketin. Sofranızda özellikle de tam buğday ve çavdar ekmeklerine mutlaka yer verin. Böylece gün için de açlık ve yorgunluk hissiniz daha az olacaktır” diyor.

Sahurda su tüketiminin ihmal edilmemesine vurgu yapan Canan Aksoy, sahurda en az yarım litre su tüketmek gerektiğini söylüyor ve ekliyor:“Neredeyse bütün gün susuz kalınacağı için en azından günlük su ihtiyacının üçte birlik kısmını sahurda içebilirsiniz. Geri kalanı iftar ve iftardan sonra tamamlamaya çalıştığınızda ve yarım litre kadar suyu sahurda tükettiğinizde günlük su ihtiyacınız tamamlanmış olur”. Sahur yaptıktan sonra hemen sonra uyumaya geçmemek gerektiğini belirten Aksoy, vücudun sağlıklı sindirimi için zaman verilmeli yedikten hemen sonra uykuya geçilmemesini öneriyor.

İftarda neler yenmeli?

İftar vakti geldiğinde orucun su ile açılması önemli. Bütün gün susuz kalan vücutta böbreklerin sağlığını riske atmamak için su ihtiyacının ideal şekilde giderilmesi şart. Suyla açılan iftar öğününe ilk olarak çorba veya tam buğday ekmekle zeytin gibi kolay sindirebilen besinlerle başlamak tüm gün aç kalan mide için yumuşak bir başlangıç olabilir. Diyetisyen Canan Aksoy, iftarda sindirimi zor yiyeceklerden kaçınılması gerektiğini söyleyerek sağlıklı olanın hafif bir başlangıç yaparak mideyi sağlıklı sindirime yönlendirmek olduğuna değiniyor.

Aksoy: “İftarda mideyi yormayacak şekilde beslenmek önemli. Suyla açılan iftar hafif başlangıçlarla devam etmeli ve sonrasında bir 15 dakika beklenerek ana öğüne öyle geçilmelidir” diyor. Ana öğünde de mutlaka ekmek tüketilmesi gerektiğini söyleyen Aksoy, ana öğünlerde kan şekerini düzene sokmak için tam buğday ekmeği/tam tahıl ekmeği veya bulgur pilavı gibi bir sağlıklı karbonhidrat kaynaklarının mutlaka olması gerektiğini söylüyor. Ana öğünlerde karbonhidrat tercihini ekmekten yana kullanmanın kilo kontrolü açısından daha doğru bir tercih olacağına vurgu yapan:

“Ekmek, pilav veya çorba gibi karbonhidratlara göre yağ içermediğinden kilo kontrolü için daha etkin bir tercihtir. Tam tahıl ekmekleri özellikle içerdiği B grubu vitaminleri (B1, B2, B3) sayesinde vücudumuzda birçok sistemin çalışmasına yardımcı olurlar ve bu vitaminlerin günlük alınması gerekir. Bir protein kaynağı yine ihtiyaçlarımızı karşılamak için gerekli, et grubu(et-tavuk-balık) veya et sevmeyenler için peynir/kuru baklagiller güzel bir alternatif olabilir. Posa ihtiyacımızı karşılamak için sebze veya yemeği yemeye özen gösterebiliriz.

Bağırsaklarımızın düzgün çalışması için posa alımı zorunludur. Her gün özellikle kalsiyum ihtiyacımızı gidermek için 2 porsiyon süt/yoğurt grubu tüketmemiz gerekmektedir”.

Günlük kalsiyum alımının da önemine değinen Canan Aksoy, özellikle iftar yemeklerinde mutlaka yoğurt, ayran, kefir, cacık gibi kalsiyum açısından zengin besin grubunun tüketilmesini öneriyor.