Koç Holding, Sek Süt’ü Sattı, Süt Pazarından Çıktı!

0
676
sek-süt

Koç Holding iştiraklerinden olan Tat Gıda bünyesindeki Sek Süt, gıda sektörünün önemli firması Çallı Gıda tarafından satın alındı.

6 Ocak 2021 tarihinde Tat Gıda Sanayi A.Ş. tarafından Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bir bildirim yapıldı. Sek Süt ’ün Çallı Gıda tarafından satın alındığı duyuruldu. Bildirimde, Sek markasının tüm varlıkları ile birlikte, 240 milyon Türk lirası bedelli Çallı Gıda’ya satıldığı bilgisi paylaşıldı. Edinilen bilgiye göre, bu satışa ilişkin görüşmeler bir süredir devam ediyordu. 1965 yılında Erenköy’de kurulan Çallı Gıda, 50 seneyi aşkın bir süredir gıda pazarına farklı kollarda tedarikçilik yapmaktadır. Firma, zamanla çeşitli üreticilikler ve iş ortaklıkları edinmiştir. Bugün, iç ve dış piyasa olmak üzere, çeşitli kollarda hizmet vermektedir.

Tat Gıda Sanayi A.Ş. tarafından KAP’a yapılan bildirimde şu ifadeler yer aldı:

Süt ve süt ürünleri iş kolumuzda stratejik alternatiflerin değerlendirilmesi amacıyla yürütülen çalışmalar sonucunda; Yönetim Kurulumuz tarafından tüm üyelerin oybirliği ile Şirketimizin uzun vadeli iş planları çerçevesinde, ana faaliyet konumuz olan ve toplam karlılığımız içinde daha yüksek paya sahip olan salça ve konserve ürünleri iş koluna odaklanılmasına, süt ve süt ürünleri iş kolundaki tüm varlıkların satışına karar verilmiştir. Bu kapsamda, Şirketimiz ilişkili tarafları arasında yer almayan CLA Süt ve Süt Ürünleri Gıda Sanayi Ticaret A.Ş. (“Alıcı”), Çallı Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. (“Garantör”) ile Şirketimiz arasında, Şirketimizin süt ve süt ürünleri iş kolundaki varlıklarının devredilmesine ilişkin bir varlık satış sözleşmesi imzalanmıştır. İşlem kapsamında Bursa’daki Mustafakemalpaşa Üretim Tesisi ve Aydın’daki Söke Üretim Tesisi ile bu tesislerin üzerinde bulunduğu gayrimenkuller, söz konusu tesislerde bulunan makine ve ekipmanlar, süt ve süt ürünleri iş koluyla ilgili Sek markası dahil tüm fikri haklar, alan adları ve sosyal medya hesapları, stoklar, ilgili iş kolu çalışanları, ilgili teşvik belgeleri ve iş koluyla bağlantılı bazı tedarik ve alt yüklenici sözleşmeleri Alıcı’ya devredilecektir. Bu çerçevede süt ve süt ürünleri iş kolundaki faaliyetlerimiz satış işlemlerinin tamamlanmasını takiben sonlandırılacaktır. Sözleşme uyarıca pazarlık usulü ile belirlenen toplam satış bedeli KDV hariç 240.000.000 TL olup, bu tutarın 105.000.000 TL’si Gayrimenkullerin Bedeli, 51.756.727 TL’si Kapanışta devre konu olabilecek tüm stoklar için 30 Eylül 2020 verileri dikkate alınarak öngörülen Tahmini Stoklar Değeri ve bakiye 83.243.273 TL ise diğer devre konu varlıkların satış bedeli olarak belirlenmiştir. Söz konusu Tahmini Stok Değeri’nin yaklaşık 20 milyon TL’lık kısmını oluşturan mamul niteliğindeki stokların Alıcı’ya veya doğrudan üçüncü şahıslara devri konusu Kapanış aşamasında kesinleşecek olup; satış bedeli, Alıcı’ya devredilecek tüm stokların Kapanış tarihindeki fiili değeri ile yukarıda belirtilen Tahmini Stok Değeri arasındaki farka göre düzeltmeye tabi olacaktır. Ayrıca, Kapanışta Alıcı tarafından devralınacak çalışanların, o tarihe kadar hak edilmiş kıdem tazminatı vb. yükümlülükleri toplam satış bedelinden düşülecektir. Kaynak : gidahatti