İYİ Parti’den Afetten Etkilenen Çiftçiye 4 Maddelik Acil Önlem Paketi

0
939
Meral Akşener

Meral Akşener, “İktidarı İyi Parti olarak hazırladığımız 4 maddelik acil önlem paketini devreye sokmaya çağırıyorum” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Akdeniz ve Ege’de yaşanan afetin, üreticiler açısından son yılların en büyük afeti olduğunu belirterek; bu acil durum karşısında hükümet tarafından henüz somut bir adım atılmadığını kaydetti. Hükümeti göreve davet eden Akşener, “İktidarı İyi Parti olarak hazırladığımız 4 maddelik acil önlem paketini devreye sokmaya çağırıyorum” dedi. 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yaptığı yazılı açıklamada; Türkiye’nin salgın hastalık ve sonuçlarıyla mücadele ederken, aynı zamanda son dönemde yaşanan iklim değişikliğinin sonuçlarıyla da karşı karşıya kaldığını belirtti.

Bu kapsamda, 15-25 Mayıs arasında Ege ve Akdeniz bölgelerinde kavurucu çöl sıcaklıkları, ani hava değişimleri ve fırtına yaşandığını anımsatan Akşener; hava durumundaki bu ani değişikliklerin, başta narenciye ve zeytin olmak üzere birçok tarım ürününü olumsuz etkilediğini belirtti. 

Tarım alanları büyük hasar gördü 

Akşener, Adana, Osmaniye, Mersin, Antalya, Muğla ve Aydın’daki tarım alanlarının, sıcakların ve ardından gelen fırtınanın etkisiyle ağır hasar gördüğünü aktardı. Akdeniz Bölgesi’ndeki ürün kaybının %95, Ege Bölgesi’ndekinin ise %80’leri bulduğunu ifade etti.

Buğdayda yaşanan kayıplar % 50’leri buldu 

Buğdayda yaşanan kayıpların %50’ler düzeyinde olduğunu belirten Akşener; dünyayı saran salgının, tarımın Türkiye için ne kadar hayati öneme sahip olduğunu gösterdiğinin altını çizdi.

Hükümet Türk tarımını zora sokan politikalardan vazgeçmeli 

Akşener, “Dünya ülkeleri yaşadıklarından önemli dersler çıkarırken, Türkiye’yi yönetenlerin de yıllardır uyguladıkları yanlış ve Türk çiftçisini zora düşüren, Türk tarımını zayıflatan politikalarından vazgeçip, tarımda ülkemizin ihtiyaç duyduğu yapısal reformlara dönük adımlar atması artık bir zorunluluk haline geldi.” ifadesini kullandı. HÜKÜMETİN BU AFETE İLGİSİZ KALMASI KABUL EDİLEMEZ 

Akdeniz ve Ege’de yaşananın, üretici açısından son yılların en büyük afeti olduğunu dile getiren Akşener, şunları kaydetti:

“Yüksek girdi maliyetleri nedeniyle zaten büyük zorluklar yaşayan çiftçimiz, bu afetle birlikte daha da derinleşmiş sorunlarla karşı karşıya kalmış durumda. Bu acil durum karşısında henüz attığı somut bir adımı göremediğimiz iktidar; İYİ Parti olarak hazırladığımız 4 maddelik acil önlem paketini devreye sokmaya çağırıyorum.

1) Ege ve Akdeniz bölgelerimizi tarımsal üretim açısından acilen afet bölgesi ilan edin.

2) Çiftçimizin TARSİM sigortası kapsamına girmeyen, aşırı sıcak ve fırtınadan kaynaklanan zararlarını derhal poliçelere dahil edin, ortaya çıkan zararı tespit edip devletimiz tarafından karşılanmasını sağlayın.

3) Mağdur olan üreticilerimizin Ziraat Bankasına ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını faizsiz bir şekilde öteleyin, dönem sonunda da uygun ödeme koşulları sağlayın.

4) Bunlara ek olarak çiftçilerimize, daha önce defalarca söylediğimiz gibi acilen nakdi destek sağlayın.”

Çiftçi devleti yanında görmek istiyor

Salgın hastalığın tüm dünyaya gıda güvenliği ve gıdaya erişimin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlattığını ifade eden Akşener; Türkiye’yi yönetenlerin çiftçinin karşılaştığı bu afete ilgisiz kalmasının kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Akşener, büyük bir ülke olan Türkiye’nin, çiftçisini içinde bulunduğu zor durumdan kurtarmak için gerekli imkanlara sahip olduğunun altını çizerek,

Afetten etkilenen üreticilerimiz ve aileleri içinde bulundukları bu zor zamanlarda devletlerini yanlarında görmek istiyor. Sayın Erdoğan ve iktidarını bu haklı beklentiye sessiz kalmayıp, devlet ciddiyetiyle gereken adımları atmaya çağırıyorum.” ifadesini kullandı.