İngiltere’ye ‘okul üzümü’ ihracatı

0
1565

İngiltere’de ilköğretim çağındaki çocukların beslenme çantaları için 14 gramlık ambalajlarda hazırlanan çekirdeksiz kuru üzümlerin, İzmir’in Kemalpaşa ilçesindeki organik kuru meyve işleme tesislerinden sevkıyatına başlandı.

Avrupa ülkelerine organik tarım ürünleri ihracatı yapan Işık Tarım’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Işık, AA muhabirine, Avrupa’dan organik ürün talebinin hızla arttığını belirtti.

Türkiye’nin bu yıl 250 bin ton çekirdeksiz kuru üzüm üreteceğini, bunun 20-25 bin tonluk bölümünün ise organik olarak ihraç edileceğini kaydeden Işık, üzümlerin gıda sanayisinde girdi olmasının yanında son dönemde doğrudan tüketim pazarında da yoğun olarak tercih edildiğini ifade etti.

Dünya genelinde şekerli ürünlere karşı tepkinin artmasıyla kuru meyvenin sağlıklı gıdalar arasında yükselen bir tüketim grafiği yakaladığına dikkati çeken Işık, bunun çocuklara cazip gelmesi için ambalaj yapılarının da değiştiğini kaydetti.

Çocuklar için özel ambalaj

Türkiye’den 80 bin tona yakın kuru üzüm gönderilen İngiltere’ye buradaki çocukların tüketimi için özel ambalajlar hazırladıklarını belirten Işık, şu bilgileri verdi:

“İngiltere’de tam gün eğitim olması nedeniyle ebeveynler ilkokula giden çocuklarının beslenme çantalarına süt, ekmek ve meyve koymak durumunda. Çantada taşımaya daha uygun olması nedeniyle kuru meyveler daha çok tercih görüyor. Okula giden çocuğun çantasında mutlaka kuru meyve oluyor. Kuru üzümün yanında elma, incir, kayısı kurularının da karışımları oluyor. Bu ülkeye gönderilen organik kuru üzümün yüzde 25-30’u marketlerde küçük ambalajlarla satışa sunuluyor. Bunun da en az yüzde 10’u çocuklar içindir. Bu yıl da bin 500 tona yakın ürünü sadece okulda tüketilmek üzere ihraç edeceğiz.”

Bu haber www.aa.com.tr’den alınmıştır.