Hububat Bakliyat ve Yağlı Tohumlar Tarım İhracatında İlk Sırada

0
680
gıda

Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştiren sektörleri arasında yer alan hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü, tarım ihracatında liderliğini ilan etti.

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nden (İHBİR) yapılan açıklamaya göre, 2021 Ocak ayında 167 milyon 465 bin dolar ihracat gerçekleştiren İHBİR, 163 ülkeye de ihracat yaptı. Açıklamada görüşlerine yer verilen İHBİR Başkanı Haluk Okutur, ihracat faaliyetlerinde hedef bölge ve pazar seçiminin başarı için gerekli hususlar arasında yer aldığını belirterek, başarıya ulaşırken o bölge ve ülkelerin çok yönlü karakterizasyonunun gerekli olduğunu kaydetti.

En fazla ihracat Rusya’ya

Okutur, şu değerlendirmelerde bulundu: “2021 Ocak ayında en fazla ihracat gerçekleştirilen ilk 5 ülke; Birleşik Devletler, Irak, Rusya, Almanya ve Yemen oldu. En fazla ihracatımızı Rusya’ya %39,64 değer bazında artışla gerçekleştirdik. Rusya’yı %22,51 oranında değer bazında artışla Almanya takip etti.  Birleşik Devletlere olan ihracatımız ise %13,65 değer bazında artış gösterdi. Şeker ve şekerli mamul ihracatımız ocak ayında, 4,32 ve kakaolu mamuller ihracatımız ise %1,81 arttı.” Kaynak : www.ensonhaber.com