Her Katında Lezzet Saklayan “Simit Katmer”

0
745
Simit Katmer

Soğuk havalarda sıcak bir lezzet Katmer. Dışarıda soğuk hava eserken, evde içinizi ısıtacak bir tatlı yapmaya ne dersiniz?

Uzun zamandır süren bahar havası bitti, beklenen kış geldi. Dışarıda soğuk hava eserken, evde içinizi ısıtacak bir tatlı yapmaya ne dersiniz? Gaziantep’in ünlü katmeri, tam da aradığınız lezzet. Çıtır çıtır hamurunun üzerinde bol Antep fıstığı ve kaymağıyla kendi hafif, tadı muhteşem katmeri evde de yapabilirsiniz. Küşleme Kebaphan’ın ustası Onur İbili , Gaziantep’in bu muhteşem lezzetine inovatif yaklaşım getirerek “ Simit Katmer ” i lezzet severlerin beğenisine sundu. En güzeli gidip yerinde tatmak ancak pandemi nedeniyle Gaziantep’e gidemeyen ve bu lezzetten mahrum kalmak istemeyenler için de tarifini paylaştı. İşte Küşleme Kebephan’dan günün her saatinde yiyebileceğiniz “Simit Katmer”  tarifi:
Hamuru için:
250 gr un
100 gr su
10 gr tuz
İçinin malzemesi için:
100 gr toz fıstık
75 gr şeker
75 gr kaymak
Hazırlanışı: Önce derin bir kaba un, su ve tuzu koyup iyice yoğurun. Sonra hamurunuzu yumak haline getirip üzerini yağlayıp hazırlayın, bir gün boyunca dolapta dinlendirin.
Sonrasında hamuru incecik açın. Klasik bir katmer yapmak istiyorsanız içerisine malzemeleri koyup katlayın. Simit katmer için ise hamuru katladıktan sonra yuvarlak rulo hale getirin, ucunu birleştirerek, simit formu oluşturun.
200 derece fırında 8 dk pişirin. Afiyet olsun!