Halkın Sağlığıyla Oynayan Firmalar Açıklandı

0
6194
HALKIN SAĞLIĞIYLA OYNAYAN FİRMALAR AÇIKLANDI

Tarım ve Orman Bakanlığı, halkın sağlığını tehlikeye atan katkı maddeleri ile gıda üreten 229 firmayı açıkladı. Listede, baldan ete kadar 386 farklı ürün bulunuyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı‘nca, 2020 yılına ait ilk tağşiş listesi kamuoyu ile paylaşıldı. Listede gazlı içecekten, bala, çaydan zeytin yağına, çikolatadan ete kadar; taklit, tağşiş veya ilaç etken maddesi tespit edilen toplam 229 firmaya ait 386 parti ürün belirlendi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada,

Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla; gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlığımızca büyük bir titizlikle yürütülmektedir” denildi.

 Amaç Haksız Rekabeti Önlemek

5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” ve bu Kanun kapsamında hazırlanan; “Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik” gereğince, laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgilerin  kamuoyunun bilgisine sunulduğunu paylaşan bakanlık, bu kapsamda yapılan kontrollerin amacının tüketici sağlığını korumak, sektörde haksız rekabetin önlenmesi firmalar üzerinde denetim sağlanmasını amaçlandığı kaydedildi.

Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlıkça yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu dile getirildi.

2012-2020 arasında bin 443 firmaya ait 202 parti ürün açıklandı

Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 229 firmaya ait 386 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. 2012 yılından bu yana bin 443 firma ve 3202 ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir. Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığın; yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir” denildi.

Cezalar Çok Daha Ağır Olacak

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli konu ile alakalı yaptığı açıklamada ise, taklit ve tağşiş suçlarını işleyenlere yönelik yasal düzenlemeyi en kısa sürede Meclise getirme konusunda gayretlerinin sürdüğünü belirterek,

Benim gönlüm hapis cezasını ister. Bu hapis cezası veya ticaretten men olabilir. Burada bizim istediğimiz, gönlümüzdeki olmayabilir ama şundan emin olabilirsiniz, cezalar bugünküne oranla çok daha ağır olacak” açıklamasını yaptı.

Kaynak : www.tarim.com.tr