Dardanel, Yurt Dışı Satın Alma Fırsatlarını Değerlendiriyor

0
892
dardanel

“Tüketiciler için kolay, sağlıklı, aynı zamanda marketten temin edilebilecek en temiz protein kaynağı olarak ton balığı artık sofraların yıldızı oldu.”

Mehmet Önen, geçen yıl yaşanan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinin, bu dönüşümün ve sağlıklı beslenmenin önemini bir kez daha ortaya koyduğunu aktararak, “İnsanların daha az dışarıda yemek yediği ve evlerine kapandığı bu süreçte, ‘hijyen ve sağlık’ hayatımızın en önemli iki değeri oldu. Bu doğrultuda, geleneksel yollarla, yüksek teknolojiyle ve hijyenik koşullarda üretilen ürünlere yönelik talepte ciddi bir artış yaşandı. Bahsettiğimiz bu talep artışının en net görüldüğü alanlardan biri ton balığı. Tüketiciler için kolay, sağlıklı, aynı zamanda marketten temin edilebilecek en temiz protein kaynağı olarak ton balığı artık sofraların yıldızı oldu.” diye konuştu.

Ton balığına talebin daha da artacağı öngörüsünde bulunan Önen, şunları kaydetti:

“Rakamlar da bu dönüşümü açıkça ortaya koyuyor. Türkiye ton balığını 2020’de daha çok sevdi. 2015’ten bu yana yaklaşık her yıl %40 büyüyen pazarda 2020’de rekor yaşandı. Buna karşın diğer ülkelerle karşılaştırıldığında yine de pazarın ülkemizde henüz emekleme döneminde olduğunu söyleyebiliriz. Ton balığı tüketimi ülkemizde kişi başı yıllık 200 gram seviyesinde. Bu rakamla Amerika, Avrupa ve Orta Doğu’nun çok gerisindeyiz. Biz Dardanel olarak 1984 yılından bu yana Türkiye’deki pazarı büyütmeye ve tüketicileri marketten alınabilecek en doğal ve saf protein kaynağı ton balığıyla buluşturmayı sürdürüyoruz.” Önen, geçen yıl Türkiye’de ton balığı tüketiminin artırılması için yatırım ve pazarlama alanlarında adeta seferberlik ilan ettiklerini dile getirdi. Bu yıl ise yatırım, üretim, pazarlama, Ar-Ge ve inovasyon başta olmak üzere tüm alanlarda daha iddialı bir Dardanel görüleceğini vurgulayan Önen, hedeflerinin kişi başı ton balığı tüketimini 5 katına yükselterek 1 kilogram seviyesine çıkarmak olduğunu söyledi.

“Yeni yatırımlarımızla ek 1000 kişilik istihdam yaratacağız”

Önen, Dardanel ton balığına talebin her geçen gün yükseldiğine işaret ederek, “2020 bu anlamda bizim için tarihi bir yıl oldu. Bugün geldiğimiz noktada Türkiye’nin toplam ton balığı pazarının %80’i Dardanel fabrikalarında üretiliyor; bunların %60’ı ise Dardanel markasıyla raflarda yerini alıyor. Bu rakamlarla en yakın rakibimizin bile yaklaşık 5,5 katı pazar payına sahibiz. 2020, satış, ciro ve karlılıkta da rekorların yılı oldu. Yılı 1 milyar lira civarında bir satış ile tamamladık. 2021’de de aynı çift haneli büyüme ivmesini sürdürmeyi hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı. Bu hedefler doğrultusunda önemli yatırımlara başladıklarını anlatan Önen, geçen yıl Çanakkale’deki üretim tesislerinde kapasitelerini %50, istihdamlarını ise %30’un üzerinde artırdıklarını, çalışan sayılarının 2 bini aştığını bildirdi. Önen, çalışanların büyük kısmının kadınlardan oluştuğunu aktararak, “2021 yatırım planlarımız çok daha agresif. Bu büyümeyi de kadın istihdamını artırarak yapacağız. Sadece bu yıl devreye girecek yeni yatırımlarımızla birlikte ek 1000 kişilik istihdam yaratacağız.” dedi. Dardanel ton balığının saf protein, Omega-3, vitamin ve mineraller gibi sağlıklı yaşam döneminin en önemli besinlerini içeriğinde taşıdığına dikkati çeken Önen, ton balığının ayrıca selenyum, D ve B vitamini kompleksi gibi değerli vitamin ve minerallerin temini açısından da önemli bir gıda olduğunu söyledi. Önen, ton balığının, günlük 100 ila 300 gram tüketilmesinin, ihtiyaç duyulan Omega-3 miktarını karşılayarak, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olduğunu ifade etti.

“Tüm geri bildirimleri, Ar-Ge çalışmalarımızla hayata geçiriyoruz”

Önen, balığın Omega 3 bakımından vücuda fayda sağlaması ve bağışıklığı güçlendirmesi için çiftliklerde değil, derin ve temiz denizlerde yetiştirilmesi, ayrıca doğal ortamında yakalanması gerektiğini ifade etti. Dardanel olarak gıda güvenliğini ve tüketicilerin sağlığını her şeyin üzerinde tuttuklarını vurgulayan Önen, ürünlerinde hiçbir katkı maddesi bulunmadığını, ambalaj konusunda da çok titiz ve hassas davrandıklarını kaydetti. Önen, tüm amaçlarının ton balığını Türkiye ve dünyada daha fazla tüketiciyle buluşturmak olduğunu vurgularak, “Ürün geliştirme bunun önemli bir ayağı. Dönüşen tüketici taleplerinden yola çıkarak sadece 1,5 yıl içinde 17 ürünümüzü raflara çıkardık. 12 yeni ürünümüz ise yolda, yakın zamanda tüketicilerimizle buluşacak.” şeklinde konuştu. Müşteri geri dönüşlerini çok önemsediklerini aktaran Önen, şu değerlendirmelerde bulundu: Dardanel‘in pazardaki liderliğinin tek sırrı bu değil kuşkusuz. Sektörde 37 yılı geride bırakan bir şirket olarak inovasyona büyük önem veriyoruz. Tüketicilerimizden aldığımız tüm geri bildirimleri, Ar-Ge çalışmalarımızla hayata geçiriyor ve böylece müşteri sadakatimizi artırıyoruz. Örneğin, son 1 yıl içerisinde müşterilerimizden aldığımız geri bildirimlerin başında kapağın zor açılması geliyordu. Bu konu üzerine çalışarak gerekli yatırımları yaptık ve kapağımızı kolay açılır hale getirdik. Bu çok önemli bir teknoloji; Türkiye’de bu kapakla birlikte kendi sektörümüzde bir ilki gerçekleştiriyoruz. O kapak sterilize edilebilir olmalı, yüksek ısıya dayanabilmeli… Bunun Türkiye’deki patentini de aldık. Bu da ton balığı satışlarını ciddi artıracaktır. Bu bizim sektörümüz için müşteri deneyimine değer katan bir yenilik. Çünkü sektörü değiştirecek güce sahip ve tamamen müşteri deneyimine dayanan bir iyileştirme.”

“Hedef, global bir Türk markasına dönüşmek”

Dardanel İcra Kurulu Başkanı Önen, “Dardanel olarak hedefimiz, Türkiye’de ürettiğimiz ton balığını dünyanın dört bir köşesine ihraç etmek ve böylece ülkemizin cari açığının azalmasına katkı sağlarken, global bir Türk markasına dönüşmek. Bunun için iç piyasada henüz gidilecek yol var. Orta vadede ise yurt dışından marka satın almak ve böylece ihracat gücümüzü daha da artırmak öncelikli hedeflerimiz arasında. Bu vizyon doğrultusunda yurt dışı satın alma fırsatlarını değerlendirmeyi sürdürüyoruz.” diye konuştu. Başarı hikayelerinin önemli bir büyüme ivmesiyle devam edeceğini vurgulayan Önen, 2021’in yatırım ve büyüme stratejileri açısından önemli bir yıl olacağını söyledi. Önen, bu nedenle 2021 sloganlarını “ton mu yesek” olarak belirlediklerini anımsatarak, sözlerini şöyle tamamladı: “Bunun etrafında önemli bir pazarlama kampanyasına da başladık. Sağlıklı, doğal ve bağışıklığa katkı sunan dünyanın en saf ve doğal proteini olan ton balığı tüketimini artırmak için üretim ve pazarlama yatırımlarımızı önemli ölçüde büyütüyoruz. Tüm bu yatırımlarla, Ar-Ge çalışmalarımızla, pazara sunduğumuz yeni ürünlerle birlikte hedefimiz halkımızı doğal proteinin en saf haliyle buluşturmak. Hedefimiz, bir Türk markası olarak dünyanın en büyük 5 deniz ürünleri markasından biri olmak. Memleketimize yatırımlarımızla istihdam yaratarak, tüm dünya raflarında gururla markamızı ve ülkemizi temsil etmek.