Barilla, Gastromasa’da Makarnayla Sanatı Buluşturdu

0
1582

Barilla, Bu Yıl 5’incisi Düzenlenen Uluslararası Gastromasa Konferansı’nın Katılımcıları Arasında Yer Aldı

Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte Barilla, makarnayla sanatı buluşturduğu standıyla katılımcıların ilgisini çekti. Barilla standında makarna tadımının yanı sıra sanatın birçok farklı dalının önde gelen isimlerinin makarnadan esinlenerek ortaya koyduğu eserler sergilendi.

Dünyanın dört bir yanından gastronomi ve gıda uzmanlarının bir araya geldiği Ulusalarası Gastromasa Konferansı’nın 5’incisi Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. İtalyan gastronomi kültürünün en önemli temsilcisi Barilla, bu yıl da konferansın katılımcıları arasında yer aldı.

18 Farklı ülkeden 21 ünlü şef ağırlandı

Türkiye’de gastronominin gelişmesine katkı sağlama ve Türk kültürünü dünyaya tanıtma amacıyla düzenlenen konferansta Albert Adria, Elena Arzak, Virgilio Martinez, Soren Selin, Paco Roncero, Pia Leon, Andoni Luis Aduriz, Pierre Marcolini, Andreas Caminada, Christina Bowerman, Gaston Acurio gibi önemli isimler başta olmak üzere 18 farklı ülkeden 21 ünlü şef ağırlandı.

Makarnadan esinlenerek ortaya konulan eserler sergilendi

Konferansın katılımcıları arasında yer alan Barilla, makarnayı sanat ile buluşturduğu standıyla katılımcıların ilgisini çekti. Moda, müzik, resim gibi farklı sanat dallarının önde gelen isimlerinin makarnadan esinlenerek ortaya koyduğu eserler, Barilla standında sergilendi.

Ünlü modacı Özlem Süer, kendi tasarımı olan makarna şeklinden yola çıkarak bir kıyafet dizayn etti. Eataly Executive Şefi Claudio Chinali, Süer’in tasarladığı makarna şeklini tabağa dökerek çalışmayı bir adım ileri taşıdı. Stantta hem Süer tarafından dizayn edilen kıyafet hem de Chinali tarafından hazırlanan makarna tabağı sergilendi. Barilla marka elçisi Şef Davide Oldani’nin Gıda Orkestrası ile birlikte spagettiyi müziğe dönüştürdüğü “Makarnanın Sesi” adlı beste, pikap ile etkinlik alanında dinletildi. Milano’lu ünlü illüstratör Olimpia Zagnoli’nin makarnadan ilham alarak yaptığı illüstrasyonlar da stant alanında yer aldı.

Sergilenen sanat eserlerinin yanı sıra Barilla standında makarna tadımı da gerçekleştirildi

Eataly Executive Şefi Claudio Chinali tarafından hazırlanan üç çeşit makarna tarifi etkinliğe tat kattı. Claudio Chinali, Grana Padano, karamelize soğan sosu ve mercanköşkü otu ile hazırladığı Dana Etli Fusilli, Pesto Genovese, karides, manda mozarella ve file bademli Tam Buğday Farfalle Makarna Salatası ve Ricotta ile taze kekik kullanarak hazırladığı Közlenmiş Kapya Biber Soslu Casarecce tarifleriyle katılımcılara lezzet şöleni yaşattı.

Yaklaşık 2 bin kişi katıldı

Dünya çapında organize edilen gastronomi konferanslarında ilk beş arasında yer alan Gastromasa‘da ünlü şefler, sunumları ile kendilerine ilham veren hikayeleri gastronomi severler ile paylaştı. Bu yılki Gastromasa etkinliğine, yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Hem Türk gastronomisinin hem de Türk kültürünün ve tarihinin dünyaya tanıtılmasında öncülük eden Gastromasa, konuk şeflerini etkinlik öncesinde Adana, Tarsus ve Gaziantep’te ağırladı. Şefler, konferans öncesinde bu bölgedeki tarihi ve kültürel yerleri gezme ve yöresel lezzetleri tatma fırsatı buldu.