Bakan Pakdemirli: ‘Mayıs’tan Sonra Gıda Fiyatlarında Ciddi Bir Düşüş Bekliyorum’

0
1139

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli son zamanlarda artan gıda fiyatlarında ciddi düşüş beklediğini belirterek, “Eğer COVID’le ilgili beklediklerimiz gerçekleşirse ben Mayıs’tan sonra gıda fiyatları ile ilgili ciddi bir düşüş eğiliminde olabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli gıda fiyatlarında yükselişle ilgili konuştu. CNN TÜRK’e konuşan Bakan Pakdemirli, şunları kaydetti: ”Dünyada bir pandemi belirsizliği yaşıyoruz. Bu pandemi etkilerinin üzerine kuraklık belirsizliği ve Çin ve Hindistan gibi iki tane talep edici ülkenin normalden fazla talep etmesiyle emtia fiyatlarının hepsinin dünya çapında bir artış var. Eğer COVID’le ilgili beklediklerimiz gerçekleşirse ben mayıstan sonra gıda fiyatları ile ilgili ciddi bir düşüş eğiliminde olabileceğimizi düşünüyorum

Kurlarda da iyileşme var 

Kurlarda bir iyileşme yaşandığını ifade eden Pakdemirli, “Biliyorsunuz dövizde de bir iyileşmemiz var bunun da enflasyona muhakkak katkıları var. İki tane şey var burada; birincisi dünyada emtia fiyatlarının çok artması, dövizde de hızlı bir yükseliş ama şu anda geriye doğru bir düşüş beklentimiz oldu. Bununla beraber fiyatların tekrar eskiye yakın seviyelere gelebileceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak : TARIMDANHABER