Ak Gıda’dan 10x20x30 Girişimine Destek

0
647
ak gida

Ak Gıda, Metro Türkiye’nin gıda israfıyla mücadele için paydaşlarını dâhil ederek ülkemizde başlattığı 10x20x30 Gıda Kayıp ve Atıkları ile Mücadele girişiminin destekçilerinden biri oldu.          

Günlük 5 bin ton süt işleme kapasitesiyle süt ve süt ürünleri sektörünün en büyük işletmesi olan Ak Gıda; iş ortağı Metro Türkiye’nin ülkemizde başlattığı 10x20x30 Gıda Kayıp ve Atıkları ile Mücadele Girişimi’ne dâhil oldu. Dünya Kaynaklar Enstitüsü’nün yönettiği bu girişim kapsamında dünyanın en büyük 10 gıda perakendecisi; 20 tedarikçisiyle 2030 yılına kadar “Hedefle-Ölç-Harekete Geç” yaklaşımını benimseyerek, gıda israfını %50 azaltmayı amaçlıyor.

İklim değişikliğinin etkisiyle dünyada su kıtlığı ve kuraklığın arttığını, bunun da tarımsal verimliliğin azalmasına neden olduğunu hatırlatan Ak Gıda CEO’su Ali Sözen; dünya nüfusunun beslenmesi açısından gıda sektörünün geleceğinin risk altında olduğuna dikkat çekti. Sözen, “Sürdürülebilir bir gelecek için gıda atık ve kayıplarını azaltmak üzere hem üreticiler hem de tüketiciler olarak hepimiz sorumluluk almalıyız. Bu bilinçle Ak Gıda olarak, Birleşmiş Milletler’in 17 kalkınma hedefinden biri olan ‘Sorumlu Üretim ve Tüketim’ hedefini destekliyoruz. Biyogaz tesisimizde gıda atıklarını %91,8 oranında enerjiye dönüştürüyoruz. Ayrıca sıfır atık yönetimimiz kapsamında tüm fabrika ofislerimizde gıda da dahil olmak üzere tüm atıkları kaynağında ayrıştırıp geri dönüşüme kazandırıyoruz. Sürdürülebilirlik yaklaşımımız kapsamında yer aldığımız 10x20x30 girişimiyle birlikte; gıda atık ve kayıplarının azaltılmasına yönelik çalışmalarımızın önemli ölçüde ivme kazanacağına inanıyorum.” dedi.