Arabıca’dan Karbon Ayak İzini Azaltma Seferberliği

0
800
arabicadan-karbon-ayak-izini-azaltma-seferberligi

İklim değişikliği ve bunun gezegen üzerindeki etkisi konusunda artan farkındalıkla birlikte, giderek daha fazla şirket karbon ayak izini azaltmak için adımlar atıyor. 

Atıkların azaltılması, imalatçıların gereksiz ve tabiatta bozulmayan ambalaj malzemeleri kullanmamaları, ambalajsız tüketilebilecek ürünlerin ambalaj kullanmadan tüketilmesi, karbon ayak izini küçültecek unsurlardan bazıları. Kahve sektörünün öncülerinden olan Arabica Coffee House da bu kapsamda sunduğu inovatif ve yenilikçi çözümlerle karbon ayak izini azaltarak, dünyanın geleceğine ve iş hayatının sürdürülebilirliğine olumlu katkı sağlamayı öncelikli amaç ediniyor…

HEDEF “ YÜZDE 100 BİYOORGANİK GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR ÜRÜNLER”

Sertaç Yalçın

Arabica Coffee House CEO’su Sertaç Yalçın: “Doğal felaketlerin yaşanmasına neden olan, tarım ürünlerinin yetiştirilmesini zorlaştıran ve biyoçeşitliliğin azalmasına yol açan iklim değişikliğinin önüne geçmenin en önemli yöntemlerinden biri karbon ayak izini azaltmak. Arabica olarak karbon ayak izimizi dengelemek ve üretilen karbon miktarını azaltmak için çeşitli projeleri hayata geçirecek çalışmalar sürdürüyoruz. Bu tür çalışmalara ve bu konudaki hassasiyetimize de devam edeceğiz. Şu an için güneş enerjisi santrali yatırımı yaparak yeşil enerjiyi destekliyor ve temiz enerji ile karbon ayak izini azaltmaya çalışıyoruz. Bunun dışında, süt atığının azaltılması için, mühendislerle çalışarak süt dozaj makinesi yaptık. Bunu şubelerde kullanarak atık azaltımına gitmek istiyoruz. Devam süreçte, kahve posalarıyla ilgili de, kahve posalarını atık yerine doğaya döndürmeye ilişkin başlattığımız çalışmaları genele yayma planımız var. Bu tür projelerimiz, Arabica Coffee House’un sıfır ya da minimum karbon salınımı hedefine ulaşma çabalarını desteklerken, çevre üzerinde olumlu etkiler yaratıyor. Ayrıca Ar-Ge’sini tamamlamak için de projesini sürdürdüğümüz yüzde 100 biyoorganik geri dönüştürülebilir ürünler üzerinde gelişim ve iş birliği faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz. Sürdürülebilirlik çalışmalarımıza müşterilerimiz ve iş ortaklarımız ile birlikte tüm Arabica Coffee House ekosistemini dahil etmeyi çok önemli buluyoruz. Şirket olarak hedefimiz karbon ayak izimizi dengelemeye devam ederken, tüm süreçlerimizde karbon ayak izimizi azaltma hedefine ulaşmak yönünde olacak. Bu kapsamda, elektrikli araç kullanımına geçmek, bisiklet ya da elektrikli motorsiklet kullanımını teşvik etmek gibi planlarımız da bulunmaktadır” diye konuştu.